6.5 C
София
петък, април 26, 2024

Южна Корея ще изведе сателити в орбита. Коя беше първата „наистина корейска“ ракета-носител?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Ракетата носител „Нури“, която също се нарича KSLV-II (Korea Space Launch Vehicle-II), вече е тествана, доказвайки нейните характеристики. На 21 октомври 2021 г. първият тест беше счетен за частично успешен, тъй като на последния етап сателитният модел не можа да влезе в планираната орбита. След това беше извършена работа по грешките, установените проблеми бяха отстранени. Вторият полет на „Нури“ на 21 юни 2022 г. премина изцяло в нормален режим. Системата достигна целевата си височина и изстреля 200 кг космически кораб, четири малки сателита и макет полезен товар от 1,3 тона в ниска околоземна орбита (700 км).

В същото време настоящият старт е донякъде с характера на финалния изпит. При изстрелването през юни миналата година сателитите не са използвани за изпълнение на отделни независими задачи, а са използвани за управление на работата на ракетата-носител. В допълнение, ролята на основния товар с тегло 1300 kg все още се изпълнява от оформлението, за да се намалят загубите в случай на повреда. Днес се извършва напълно търговско изстрелване, когато целият товар ще бъде полезен: осем спътника с общо тегло 504 кг.

Изстрелването ще се извърши от стартовата площадка Наро на остров Венарадо край южния бряг на Корейския полуостров. По предварителни планове времето за изстрелване е определено за 18 часа 24 минути местно време (12:24 московско време), но точният час ще бъде обявен малко по-късно. В момента в района на космодрума времето е ясно, слънчево, вятърът е умерен, така че климатичните условия не би трябвало да са пречка. Голям брой зрители се събраха на различни площадки, за да наблюдават старта. Очаква се изстрелването да бъде наблюдавано на живо и от корейския президент Юн Сок Йол.

Според плановете на корейските инженери, след 2 минути 5 секунди (125 секунди) след изстрелването на височина 64,5, първата ускорителна степен на Нури трябва да излети, след 3 минути 54 секунди (234 секунди) на височина 204 км, капакът на сателитите за затваряне на клапана, след 4 минути 32 секунди (272 секунди) на надморска височина 258 км – излитането на втория етапен блок. След 13 минути 3 секунди (783 секунди) третата степен ще достави спътниците до планираната орбита от 550 км, след което на кратки интервали всичките осем спътника ще се разделят и разминават на свой ред.

Общо около 19 минути (18 минути 58 секунди) ще преминат от момента на изстрелване до пълното напускане на спътниците, след което при нормална работа на всички системи ще бъде възможно да се обяви успешно изстрелване в предварителен план. Окончателната присъда за пълния успех на изстрелването на спътници в ниска земна орбита от ракетата-носител може да бъде направена приблизително 1 час и 20 минути след изстрелването, когато те ще комуникират с контролния център, съобщавайки параметрите на полета и потвърждавайки, че всичко върви нормално.

Проверка по рама

Имайте предвид, че Южна Корея вече обяви амбициозните си планове за мирно изследване на космоса, като прие космическа пътна карта за периода до 2045 г. Според тази програма трябва да бъдат направени още три изстрелвания на Нури преди 2027 г., през 2032 г. се планира да кацне собствен апарат на Луната, да се създаде база на спътника на Земята до 2040 г. с последваща перспектива да започне добив на минерални ресурси, както и орбитално изследване на Марс (2035 г.) и кацане на „червената планета“ (не по-късно от 2045 г.).

Като цяло Корея възнамерява да включи в космическата индустрия както държавни структури, така и частни компании, като вземе за модел американския модел. В същото време Корея активно развива военната област на използване на космоса, където също има забележими успехи.

Струва си да припомним, че руски специалисти също стояха в основата на южнокорейската космическа програма. Преди десет години, на 30 януари 2013 г., първата ракета носител Наро-1 (KSLV-I) изстреля сателит в орбита от космодрума Наро. В тази система първата степен е изцяло произведена в Русия и доставена в Корея готова, а изстрелването е осигурено от повече от сто руски инженери и техници.

Разположен в най-южната част на Корейския полуостров, космодрумът Наро също е проектиран и построен под ръководството на руснаците. „Нури“ (KSLV-II), според корейците, е първата „истински корейска“ ракета-носител, която е изцяло построена от корейци, на корейска земя, по корейска технология. Самите корейски експерти признават, че сътрудничеството с руснаците значително е помогнало за развитието на космическата програма на Страната на утринното спокойствие.

Помощ „RG“

Магазин за Акумулатори

Ракетата носител Нури (KSLV-II) е тристепенна система с общо тегло 200,4 тона и дължина 47,5 м. Първият етап (дължина 21,6 м) се осигурява от четири двигателя с тяга от 75 тона всеки, във втория (13,6 м) е монтиран един двигател за 75 тона, а на третия (7 м) – двигател за 7 тона.

Полезният товар този път ще бъде общо 504 кг и се състои от осем малки спътника: NEXTSat-2 (тегло 180 кг), четири сателита SNIPE A, B, C, D (корейско име за спътниците „Toyoset“ 1-4, общо тегло 40 kg), Lumir-T1 (10 kg), KSAT3U (6 kg) и JLC-101-v1-2 (4 kg).

Цената на проекта за създаване на ракета-носител „Нури“ (KSLV-II) възлиза на 1,8 милиарда долара. Прилага се от 2010 г.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ