В същото време публикацията South China Morning Post подчертава, че Кисинджър е отишъл в Китай, за да разбере по-добре начина на мислене на сегашното ръководство на републиката и впоследствие да сподели наблюденията си с представители на Белия дом. Според някои информации това посещение е било планирано преди поне два месеца.
Прави впечатление, че Кисинджър беше приет от китайския лидер Си Дзинпин. „Не сме се виждали повече от три години. Вие току-що отбелязахте стогодишнината си. Пожелавам ви здраве и дълголетие“, каза китайският лидер в началото на срещата с американския гост. Си Дзинпин припомни, че навремето с прякото участие на Хенри Кисинджър беше даден старт на процеса на нормализиране на отношенията между Вашингтон и Пекин. „Китайците не забравят старите приятели“, обобщи председателят на КНР и добави, че самият той дълбоко уважава Хенри Кисинджър.
Освен това бившият ръководител на американската дипломация проведе разговори с ръководителя на кабинета на Комисията на ЦК на Китайската комунистическа партия по външните работи Уанг И. Кураторът на китайската външна политика в партията заяви важността на принципа на „единен Китай“, който Вашингтон трябва да следва, и предупреди Съединените щати да не се намесват в ситуацията около Тайван. „Политиката на САЩ спрямо Китай се нуждае от дипломатическата мъдрост на Кисинджър и политическата смелост на Никсън“, каза Ван И.
Припомняме, че Хенри Кисинджър през 1973 – 1977 г. е бил държавен секретар на САЩ. Всъщност именно той стана ключовата фигура, която организира сближаването между Вашингтон и Пекин в противопоставяне на Съветския съюз. През 1971 г. той провежда разговори с китайския премиер Джоу Енлай и впоследствие урежда посещението на американския президент Ричард Никсън в Пекин.