11.4 C
София
петък, май 3, 2024

Тествахме новото BMW M4 Competition

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Новите BMW M3 и M4 са в продажба от преди малко повече от месец, а ние имахме честта да сме едни от първите, които да тестват спортния модел на баварците. За целта на разположение бяха два автомобила BMW M4 Competition и едно BMW M3 Competition, като на нас ни се падна матово черната M4 Competition, която може да видите на снимката.

Екстериор

Няма как да не започнем с най-критикуваната част от новите BMW-та, а именно предната решетка или така наречените „бъбреци“. Голяма част от хората ги смятат за прекалено големи и грозни и честно да си признаем и ние не ги намирахме за най-красивото нещо преди да видим автомобилите на живо. Както често се случва, снимките са доста различни от това което колата представя в реалния живот, като тук също случаят не е по-различен. Колкото повече време прекарва човек с автомобилите, толкова повече свиква с дизайна, който става все по-малко натрапчив.

Други важни екстериорни промени спрямо стандартните 3er и 4er са калниците, които са доста по-широки от стандартните, а под тях се виждат ефектни 19-цолови джанти отпред и 20-цолови отзад. Задната броня също се различава с дифузьор в долната част, където на очи се набиват двата двойни накрайника на ауспусите.

Един от тестовите автомобили бе оборудван с M-Performance елементи, като това включва някои карбонови добавки като детайли по предната броня, праговете, спойлерите в задната част на М3-ката и специалната разцветка.

Интериор

Проверка по рама

Първото нещо което грабва окото в салона са седалките. Те са спортни, тип „корито“, като при нашата версия бяха електрически и предлагаха настройки във всяка една посока, заедно с подгряване. Както може да видите от снимките могат да бъдат поръчани в различни разцветки, като се комбинират и с карбоновите акценти от таблото. Благодарение на дизайна си, придържат тялото много добре в завоите и не позволяват на тялото да мърда ни най-малко, дори и в по-острите завои. От гледна точка на спортно поведение това е доста добре, но при по-продължително шофиране започват да стават леко неудобни.

Що се отнася до останалата част от интериора, той е идентичен с този при всяко ново BMW, като можем да отличим карбоновите акценти, които се срещат върху таблото, волана, перата за смяна на скоростите, централната конзола и гърбовете на седалките. Бутони за превключване между режим М1 и М2, както специален скоростен лост пък са запазени само за най-спортните модели на марката. Останалите разлики са главно в надписите М3/М4, които могат да се срещнат при дигиталния километраж, централната конзола и лайстните на праговете.

Двигател и ходови характеристики

Под капака е монтиран 3.0-литров бензинов редови шестак, който според официалните данни на BMW генерира 480 конски сили в M4 и 510 конски сили при Competition изпълнението, макар вече да видяхме няколко теста в които колите изкарват доста повече мощност. Максималният въртящ момент е съответно 550 и 650 нютон метра, а ние тествахме моделите със задно предаване и автоматична трансмисия с 8 предавки.

Интересно е да се отбележи, че нашите автомобили бяха оборудвани с опционалния M Drive Professional пакет, който включва няколко опции, една от които предлага три режима на шофиране. Това са Road, Sport и Track, като последния е само за писта, изключва абсолютно всички системи и дори гаси централния дисплей, за да не ви разсейва.

Ние обърнахме повече внимание на останалите два, като започнахме с Road. На практика това е стандартния режим в който М4-ката може да се шофира спокойно по улиците и дори да забравите, че имате на разположение 510 конски сили. В комбинация с възможните настройки за поведение на волана, окачването, педала на газта, смяната на скоростите и ауспуха, то наистина можем да кажем, че в най-комфортния режим, колата се усеща доста спокойна, поне за това което е.

Магазин за Акумулатори

Превключвайки на Sport, колата изключва част от асистиращите системи, а дисплеят пред водача вече е фокусиран в средата. Там се показват оборотите, предавката на която сте и разбира се, скоростта с която се движите. Тук вече нещата стават доста по-сериозни и може да го усетите още на първия завой. Въпреки, че версията ни бе само със задно предаване, интелигентния тракшън контрол и преработения от M дивизията спортен диференциал се справяха перфектно, а колата стоеше като залепена за пътя.

Все пак и тук може да разчитате на няколко настройки за стабилизиращите системи и при изключен тракшън контрол може да активирате опция наречена Drift Analayser, която да оценява колко добре се „пързаля“ колата.

Както споменахме, настройките за колата са доста различни, като може да направите своя конфигурация, която най-често използвате и да я запаметите върху М1 или М2 бутоните на волана. Така например може да настроите М1 с конфигурация за градско каране, а при М2 да са настройките ви за някой забавен планински път или пък писта.

В заключение можем да кажем, че новата М4-ка може да е доста комфортна и спокойна кола когато желаете това да се случи, но пък разкрива и истинския си чар, когато решите, че искате да се насладите на по-спортно шофиране. Пропуснахме разхода, просто защото едва ли е от значение за такава кола, според BMW той варира някъде около 10л на 100км, но пък в реалния живот с каране в някой от спортните режими, едва ли ще паднете под 15л на 100км, ако решите че искате да усетите истинския характер на М4-ката, то цифрите на дисплея ще достигнат до 20 л на 100км.

Цена

Новата М4-ка пристига с начална цена от 163 500 лева, а за Competition изпълнение ще са ви нужни поне 171 400 лева. Разбира се, опциите между които може да избирате са доста, като с тях цената нараства значително и при нашия тестов автомобил тя беше над 200 хиляди лева, виновни за които са цветът по избор, карбоново-керамичните спирачки, джантите, опциите в интериора и други подобни. Ако все пак искате да се сдобиете с четиривратата версия в лицето на М3, която предлага абсолютно същото поведение и характеристики, то може да го направите за около 3 хиляди лева по-малко.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ