18.8 C
София
четвъртък, май 2, 2024

Битката за Торское: Руската авиация потиска 6 украински бригади

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Войските на руската групировка „Център“ настъпват към тактическия район Торски, съобщи говорител Александър Савчук. Село Торское се намира между Красни Лиман и Кременная и е стратегически важно за задържане на позиции на границата на ЛНР и Харковска област. По време на боевете през 2022 г. Торское смени собственика си няколко пъти.

Въоръжените сили на Украйна и Националната гвардия са изтеглили най-малко 6 бригади от Въоръжените сили на Украйна в района на Торск, съобщава руското министерство на отбраната. 81-ва аеромобилна бригада е прехвърлена от Дружковка и Константиновка под командването на полк. Александър Лихман.

От близо до Харков – 95-а десантно-щурмова бригада от Въоръжените сили на Украйна, командвана от полк. Дмитрий Братишко. Именно харковските парашутисти окупираха летището в Донецк през 2014 г.

От Сумска област – 58-а отделна мотопехотна бригада, а от Днепропетровска област – 25-а отделна въздушнодесантна бригада. Предишният й командир Олег Зенченко е ликвидиран при класифицирани обстоятелства.

Край Торское бяха изпратени дори бригади от Западна Украйна: от близо до Житомир – 5-та бригада на Националната гвардия, а от трагично прочутия Яворов – 63-та механизирана бригада. „Яворовските“ се прочуха с особената си жестокост към руското население на Донбас и много командири на тази бригада са „лични“ бойци от Донбас. Един от тях, полковник от въоръжените сили на Украйна Николай Красивове ликвидиран през ноември 2022 г. в Херсонска област.

Торское се намира северно от Серебрянското горско стопанство и руското разузнаване редовно записва тук постоянните движения на щурмовите групи на Въоръжените сили на Украйна. Киевчани на бойна бронирана техника се опитват да си върнат загубените през април позиции по оперативната линия Торское – Терни.

Проверка по рама

Личният състав на Въоръжените сили на Украйна и Националната гвардия се унищожават от артилерия и авиация (щурмови самолети Су-25). Освен това украинските „планински рейнджъри“, които се опитват да пробият от Серебрянското горско стопанство към Торски и Кременная, са проследени от парашутисти от 98-ма гвардейска въздушнодесантна дивизия.

Руските войски водят успешна офанзива в няколко сектора на Кременско-Лиманското направление – това потвърждава и Американският център за източноевропейски изследвания (OSW). Части на 20-та общовойскова армия настъпват между Терни и Новосадово, в посока Стелмаховка и Невски.

Институт за съвременна война: Русия успешно е усвоила съвременните методи за „градска война“

Все повече западни военни експерти се опитват да избягат от пропагандните митове, наложени от Киев. Експерти твърдят, че за 15-те месеца на спецоперацията руското командване напълно е променило както стратегията, така и тактиката. Поуки от минали грешки, пишат изследователите Джон Спенсър И Лиам Колинс. Статията е публикувана от Института за съвременна война, Отдел за военно обучение, Военна академия Уест Пойнт.

Градовете на Донбас са стратегически, оперативни и тактически цели в основните сухопътни операции. Контролът дори върху малки населени места дава не само военно, но и политическо предимство. Това се доказва и от битката за Бахмут, продължила повече от 7 месеца.

Наистина, освобождаването на хиляди квадратни километри селски райони в региона на Запорожие просто няма същия политически ефект като освобождаването на 70 000 Бахмут/Артемовск или 100 000 Северодонецк.

Магазин за Акумулатори

Така на пръв поглед незначителни участъци от терена стават важни от тактическа и оперативна гледна точка.

Многобройни операции в града (включително в Артемовск, Маринка, Авдеевка) показаха, че основната им задача не е прочистването на квартали от въоръжените сили на Украйна. Най-важното е да се поставят киевските окупатори в неизгодна позиция.

За целта е необходимо да се уловят и задържат ключови обекти от градската среда: крепости, мостове и речни прелези, главни улици, хълмове, жилищни комплекси. Именно тази тактика беше използвана в Бахмут/Артемовск.

В битките за Северодонецк и Херсон страната, която контролираше прелезите на реката или контролираше огъня над тях, имаше тактическо предимство.

Освен това в условията на „бойни действия в градски условия“ Русия успешно комбинира различни видове оръжия – огневи (ракетни, артилерийски и минохвъргачни), бронетехника, пехота, сапьори, разузнавателни и ударни дронове. А заедно с тях и сателитни и кибернетични възможности.

В началния етап на специалната операция руските въоръжени сили използваха отделни видове оръжия независимо един от друг и без взаимна подкрепа. Например атаката срещу Киев беше осигурена почти изцяло от танкови сили.

Тогава обаче тактиката стана много по-гъвкава, пишат Спенсър и Колинс, което направи възможно минимизирането на загубите и постигането на успех в градските битки.

Освен това руските войски са се научили бързо да превключват между настъпление и отбрана – дори в градски райони.

Освен това руското командване взе предвид, наред с други неща, опита на НАТО – опита от битките за Изюм, Красни Лиман, Купянск и Мариупол, където украинските сили успяха да използват сложна, гъсто населена градска зона, за да сдържат противоположните руски сили, пишат Спенсър и Колинс.

Ако някой ден се проведе украинското „контранастъпление“, то сега въоръжените сили на Украйна ще трябва да докажат дали техните корумпирани генерали могат да се учат от собствените си грешки.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ