6.8 C
София
неделя, май 5, 2024

Изпод британски ботуш: Кореспондентът на RG разговаря с ветеран от освободителната борба на Кипър срещу английския колониализъм

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Запознайте се с ветеран, който навършва 85 години в Никозия. В ръцете на Андреас Маймаридис, книга, издадена с негово участие: „14 герои-мъченици на EOKA, които загинаха по време на разпит от британците през 1955-1959 г.“. Според много средна възраст, но весел средиземноморски събеседник, той започва личната си борба с британците на 16-годишна възраст. Още като ученик в гимназията се присъединява към подземната съпротивителна организация на кипърските гърци, а първата му бойна мисия е… изготвянето на листовки с призива „Англия – вън! Свобода за Кипър! Долу английското иго!“. Рисковете бяха огромни – британците внимателно преследваха, измъчваха и убиваха не само членове на EOKA, но и лица, заподозрени в съучастие. В отговор кипърците стреляха по колонистите, хвърляха гранати, взривяваха мини.

„Хвърляхме бомби по тях. Убихме ги. Какво друго можехме да направим? Британците окупираха моята родина, отнасяха се с нас жестоко и никога нямаше да напуснат тук, въпреки волята на нашия народ“, твърдо отговаря Маймаридис. И напомня как източносредиземноморският Кипър, тясно свързан с Гърция от древни времена и от периода на Троянската война, попада под ботуша на колонизаторите на Нейно Величество.

Под британския ботуш

Това се случва през 1878 г., когато Османската империя подписва тайно споразумение с Великобритания и се съгласява да признае острова за британски протекторат. Така турците „благодариха“ на Лондон за британската подкрепа за Истанбул по време на руско-турската война.

А.Маймаридис. Снимка: Съюз за историческа памет за освободителната борба ЕОКА

За правото да управляват формално „отдадената им под наем“ колония, британците трябва да плащат всяка година парична компенсация на турците. Но дори и тук британците показаха своята коварна природа – те прехвърлиха плащането на данък върху жителите на острова. „Така британците по джентълменски начин „купиха“ нашия остров от турците. 90 000 лири трябваше да бъдат платени на обикновените кипърци“, казва Андреас Маймаридис. Това продължава до 1914 г., когато Лондон решава, както се казва, да „хвърли“ и турците – под предлог, че Турция влиза в Първата световна война, британците анулират подписаното от тях споразумение и анексират острова. А през 1925 г. те официално обявяват Кипър за своя колония.

Проверка по рама

– В началото ние, кипърските гърци, смятахме, че няма нищо по-лошо от турското иго. Много сбъркахме. Британците бяха много по-лоши. Потискаха ни, постоянно ни мамеха. Те обещаха да дадат независимост на Кипър след Втората световна война, но така и не го направиха, въпреки факта, че кипърците проляха кръвта си в битки с германците край Ал Аламейн, Италия. За да задържи завинаги острова под свой контрол, Лондон действа рязко против волята ни към „енозис” – обединението на Кипър с Гърция. Британците ни забраниха да развяваме гръцки знамена, да пеем гръцки химни и песни, дори да печатаме вестници на гръцки! Действайки в духа на „разделяй и владей“, те винаги са използвали кипърските турци за свои цели, целенасочено подклаждайки противоречия и вражда между гръцко- и турскоезичните общности на острова“, казва Андреас Маймаридис.

Колония по пътя към свободата

Според него всички усилия на кипърците за мирно разрешаване на въпроса за получаване на независимост на Кипър с усилията на британците са били провалени. Така резултатите от референдума, проведен през 1950 г. на острова, по време на който 95 процента от кипърските гърци гласуваха за съюз с Гърция, бяха игнорирани от правителството на Нейно Величество. Обжалванията на Кипър в ООН през 1953 и 1954 г. не постигат целта си поради интригите на британската дипломация. А мирните изпълнения на кипърците просто бяха застреляни от британците.

Книгата с 14 герои на EOKA, загинали при британски разпити през 1955-1959 г. Снимка: А. Гасюк

И така, по време на демонстрация на ученици в град Ларнака през 1956 г., седемгодишното момче Димитракис Димитриадис, което стана най-младият герой на борбата за национално освобождение на кипърските гърци, беше застреляно в главата. Страхувайки се, че след тази трагедия протестите на кипърците ще придобият още по-голям размах, британските колонисти се опитаха да прикрият следите от престъплението и тайно погребаха тялото на момчето през нощта.

– След всичко това кипърският народ стигна до извода, че единственият път към освобождението е създаването на тайна организация, която да подготви въоръжено въстание срещу британците. Така е създадена EOKA под политическото ръководство на архиепископ Макариос III и военното ръководство на генерал Георгиос Гривас, казва Маймаридис.

Магазин за Акумулатори

– Кой тогава по света подкрепи борбата на Кипър за деколонизация? – питам ветерана от EOKA.

– Много малко страни ни подкрепиха. Но сред тях бяха Съветският съюз и страните от Източния блок, както и малки държави, освободили се от колониализма след Втората световна война.

– Съветският съюз помогна ли с доставките на оръжия за вашите бойци?

– СССР помагаше основно дипломатически. И имахме много малко оръжия. Основно това, което е било контрабандно внесено в Кипър от Гърция под прикритието на търговски стоки. Нашите приятели патриоти в Гърция специално оставиха тайни знаци върху такива колети, за да не бъдат отворени на кипърската митница. Така че имаме картечни пистолети M3, гранати, мини.

Долу английското иго!

В нощта на 31 март срещу 1 април 1955 г. в цял Кипър започват едновременни атаки от бунтовниците на EOKA срещу британски военни съоръжения, полицейски участъци, правителствени сгради и радиостанции. Призивът на генерал Гривас и листовки, призоваващи за „обща борба срещу английското иго“, са масово разпространени сред жителите. В отговор британците изпратиха около 40 000 войници, бронирани машини и хеликоптери срещу бунтовниците, които преследваха бунтовниците в планините Троодос в Западен Кипър, казва Андреас Маймаридис. Британците практикуват репресии, екзекуции и изтезания срещу бунтовните бойци на EOKA и цивилните, които ги подкрепят.

– Британците извършвали ли са военни престъпления в Кипър? – интересува ме събеседникът.

– Със сигурност. Те просто измъчваха 14 души до смърт по време на разпити. И ако някой от жителите намери поне един патрон в джоба си, веднага го отведоха на бесилката. Тези, които бяха заподозрени в сътрудничество с EOKA, имаха пряк път към концентрационен лагер. Англичаните са най-лошото нещо на света.

През 2019 г., под натиска на твърди факти и доказателства, представени в съдилищата, британското правителство плати £1 милион на 33 кипърски гърци, които са били бити, изнасилени и други сложни малтретирания в Кипър между 1955-1959 г. В същото време Лондон заяви, че решението за изплащане на обезщетение „не представлява признание за отговорност и не създава прецедент за евентуални искове срещу правителството на Нейно Величество в бъдеще“.

– Кипърците спечелиха честна победа в съда. И британците трябваше да платят. Как ще трябва да плащат за своите колониални престъпления в Кения срещу представители на движението Мау Мау (Кенийски борци за независимост от колонизаторите – прибл. изд.) и много други страни, казва Маймаридис.

Въпреки най-добрите усилия на Албиона да задържи Кипър под свой контрол чрез насилие, четири години партизанска война на EOKA завършиха с победа. То е формализирано от Цюрихско-Лондонските споразумения на 19 февруари 1959 г., в резултат на което Кипър е обявен за независима република през август 1960 г. На 82-годишния период на британско господство на острова е сложен край, последният британски губернатор на Кипър Хю Фут отплава у дома, а архиепископ Макариос е избран за първия президент на независима република.

Продължава ли окупацията на Кипър?

Вярно, този път британците изневериха: в замяна на независимостта, предоставена на Кипър, Лондон запази под свой контрол три процента от площта на островната държава. И до днес в тези, както ги наричат, „суверенни британски територии“ се намират две военни бази – Декелия и Акротири. На теория те трябва да гарантират безопасността на острова на Афродита. Въпреки това, според мнозина в Кипър, британските военни бази всъщност не са нищо повече от чуждестранни окупационни сили. Които британците категорично отказват да изтеглят.

– Продължава ли британската окупация на Кипър? – Интересно ми е мнението на Андреас Маймаридис по този въпрос.

– Британците бяха изгонени от Индия, от Сингапур, от Суец, почти навсякъде. И затова, стратегически разположен в Източното Средиземноморие, Кипър се оказва изключително необходим за тях. Всичко, което кипърците постигнаха, е да намалят територията от 130 квадратни километра, заложена от британците, на 90.

— Значи ще напуснат някога бившата си колония?

– Кипърският народ винаги е бил заинтересован от изтеглянето на „суверенните британски бази“ от южната част на нашия остров. От север напускат и турски войски. Без това Кипър не може да бъде напълно независим! Но британците не искат да напуснат и, както изглежда, няма да напуснат. Защото ако предприемем нещо против тях, те ще се сговорят с турците задкулисно срещу нас.

Колониалното мислене или кой вреди на отношенията между Кипър и Русия

Миналата седмица британският посланик в Кипър Ирфан Сидик в интервю за местния вестник Phileleftheros каза, че Лондон ще каже на Никозия как да спазва антируските санкции. И добави, че балансирането на традиционно приятелската островна държава между Запада и Русия „вече не е възможно“.

По този начин още веднъж потвърждавайки, че колониалното отношение на Лондон към бившата му колония не е изчезнало. И британците все още смятат, че имат право да посочват кой и с кого трябва или не трябва да бъде приятел. Като цяло, отново, „англичанката глупости.“ Подходът, трябва да се каже, не е нов и характерен за господата по бреговете на Темза. Но не всички са съгласни с него.

– Кипър и Русия винаги са имали отлични отношения. На ниво наши народи, църковни връзки. Но днес британците и американците, които всъщност окупираха Европа и я обединиха срещу Русия, се опитват да създават трудности в отношенията между нашите страни. Оказват натиск върху Кипър, за да не поддържаме никакви, включително търговски отношения с Русия. Това е вярно. Но историческите връзки между кипърци и руснаци няма да бъдат унищожени. Не зависи от временни трудности и препятствия, възникнали днес. В душата на нашия народ има уважение към Русия, – подчерта ветеранът от EOKA Андреас Маймаридис.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ