20.8 C
София
неделя, април 28, 2024

Израелският парламент подкрепи противоречива съдебна реформа. Какво представлява и какви последствия може да предизвика в страната и света

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Политикът не общува с пресата и влезе в сградата на Законодателното събрание през задния вход. Така нареченият „фактор на разумност“ е правна доктрина, която позволява на съдилищата да преразглеждат и отменят правителствени решения, ако бъдат счетени за неразумни. Въпреки това, приемането на поправките, насърчавани от управляващата коалиция, всъщност ще подчини съдебната власт в Израел на парламента и следователно с течение на времето ще я принуди да служи на интересите на политическите партии.

Тези, които не са съгласни с развитието на събитията според този сценарий, твърдят, че реформата ще подкопае основите на демокрацията в държавата. На 11 юли израелските депутати вече одобриха на първо четене първия от законите, свързани със съдебната реформа. Тогава 64 депутати от 120-местния парламент, представляващи управляващата коалиция, се изказаха в подкрепа на документа, 56 депутати от опозицията гласуваха против.

Израелският президент Ицхак Херцог нарече ситуацията извънредна.

Нееднозначната законодателна инициатива предизвиква масови протести на населението. Преди ден в страната се проведоха многохилядни митинги. Протестиращите с държавни знамена в ръце миналата събота завършиха четиридневен поход от Тел Авив до Йерусалим. Други активисти разположиха лагер пред сградата на парламента. За да разпръсне недоволните полицаите използваха водни оръдия. Дори част от резервистите обявиха, че няма да ходят на военна служба, ако законодателите одобрят реформата. Около 150 фирми и банки в знак на протест срещу приемането на съдебната реформа не отвориха офисите си вчера.

Израелският президент Ицхак Херцог нарече ситуацията извънредна. Въпреки това той отчете, че все още има възможност за намиране на компромиси. Преди ден главата на еврейската държава се завърна от САЩ, след което обеща да положи всички усилия за постигане на консенсус между воюващите страни. Президентът на САЩ Джоузеф Байдън призова Бенямин Нетаняху да не налага приемането на поправките. „Вместо това си струва да се съсредоточим върху сближаването на хората и търсенето на консенсус“, аргументира се собственикът на Белия дом, ясно очертавайки позицията на Вашингтон по този въпрос. Позицията на Байдън обаче не беше изненада за ръководителя на израелския кабинет. Разбираемо е безпокойството на западните страни от събитията в Израел. Гражданската конфронтация в еврейската държава може да стане отправна точка за необратими и изключително опасни процеси в Близкия изток като цяло. Никой не се нуждае от нова криза в света точно сега. Друг важен аспект – приемането в Израел на поправки, които правят съдебната система отговорна пред законодателите, може да се превърне в най-важния прецедент, който други страни, включително европейски, ще последват. И е възможно в света да се появят много държави, желаещи да възприемат израелския опит в ограничаването на съдилищата.

Проверка по рама

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ