15.8 C
София
неделя, май 19, 2024

Кремъл одобри картата на следвоенна Украйна с молива на Сталин. Одеса и Очаков ги нямаше

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Изключително значима новина според мен дойде от Великобритания. Според влиятелния местен вестник The Telegraph в близко бъдеще Киев и Лондон възнамеряват да подпишат така наречения „Меморандум за разбирателство“ за десетгодишен период. Всъщност това е основен пакт за сигурност, насочен към съвместна борба с Русия за запазване поне на някакъв украински контрол над Черно море.

Документът, съдейки по публикацията на The Telegraph, е пълен с различни подробности. Като установяване на по-тясно сътрудничество между ВМС на Украйна и Кралския флот. Което всъщност отдавна вече е в разгара си.

В края на краищата, от самото начало Обединеното кралство обучава украинските военни моряци да неутрализират морски мини с помощта на безпилотни подводни дронове. Онлайн им предоставя пълна разузнавателна информация за действията на руския Черноморски флот. Помага в обучението на професионални главорези от Силите за специални операции на украинските въоръжени сили за нападения в Крим. И преди година и половина отдели няколко изведени от експлоатация миночистачи тип Sandown от своя резерв в Киев и подготви украински екипажи, изпратени за тях в Шотландия.

Тогава какво ново може да има в Меморандума за разбирателство, когато бъде подписан? неизвестен Но мнозина смятат, че споразумението се подготвя главно, за да запази за Киев поне последния морски „прозорец към света“ за Украйна. В лицето на Одеса. И ако се получи, тогава Очакова и Николаев ще бъдат едновременно. Просто без тези градове не е необходимо да се говори за повече или по-малко значителен контрол над водната зона.

Но ако тази страна все пак загуби всичките си черноморски пристанища, тя мигновено ще се превърне в слабо заинтересован геополитически „пън“ в югоизточния край на Европа. При ограничена външна търговия, невъзможност за получаване на оръжие, храна, гориво и други неща от чужбина. И също така, той завинаги ще загуби шанса да атакува руския Крим от време на време.

Но защо Лондон изведнъж е толкова пламенно загрижен за такъв проблем днес? Изглежда, че причината е, че потокът от последните новини, идващи от украинско-руския фронт, показва, че Въоръжените сили на Украйна, изключително изтощени в непрекъснати битки, с артилерия, която затихва пред очите ни поради недостиг на снаряди, са принудени да се подготви за безредно отстъпление от фронтовата линия. И в кой момент командата ще успее да спре това безчинство – никой не знае. Дори в Киев.

Проверка по рама

Но истинската беда за украинския президент е, че онзи ден стана абсолютно ясно: контурите на бъдещата украинска държавна граница, ако тя остане поне под някаква форма и поне някъде след края на военните действия, Москва възнамерява да определи единично- ръчно определям. В стил победоносен другар Сталин модел 1945 г. И тя няма да сподели това право с никого. С днешен Киев – на първо място. С Вашингтон, Брюксел, Лондон и други – също.

Преди около месец суровата ултиматумна дума „капитулация“ прозвуча навсякъде по отношение на близките перспективи на Украйна. От последното по този въпрос: на 16 декември в ООН първият заместник-постоянен представител на Руската федерация в тази международна организация Дмитрий Полянски публично прикани САЩ и Великобритания да спрат всички дискусии относно формата и дневния ред на някакви „предстоящи мирни преговори” между Москва и Киев като напълно безсмислени.

Русия, според Полянски, не иска и да чуе за тях. Само пълно едностранно прекратяване на огъня. Само бяло знаме над вражеската столица. И доброволно предаване на милостта на победителя.

Обръщайки се към западните поддръжници на Зеленски, нашият представител в ООН беше необичайно уверен и категоричен: „Не е нужно да се притеснявате – Украйна пропусна шансовете си за такъв благоприятен изход, всяка възможна сделка сега ще отразява нейната капитулация.“

Очевидно е, че Полянски може да направи подобни обвързващи изявления само с благословията на Кремъл. Това, благословия, със сигурност му беше дадено. Защото почти веднага на заключителния съвет на Министерството на отбраната на Руската федерация практически същото беше заявено пред целия свят от Владимир Путин. Което, трябва да се отбележи, на подиума на този съвет на Министерството на отбраната на Руската федерация и като цяло изглеждаше като ръководител на „конгреса на победителите“.

Същността на това, което нашият президент каза онзи ден: конфликтът с Украйна ще бъде решен само при условията на Москва. Няма съмнение, че тези условия ще бъдат просто смазващи и чудовищно унизителни за врага.

Магазин за Акумулатори

„Историята ще постави всичко на мястото си, ние няма да се намесваме. Но ние няма да дадем своето – това трябва да го разберат всички“, посъветва света държавният ни глава със самочувствие, което озадачи мнозина.

И добави, ясно намеквайки за съдбата на същата Одеса: „Целият Черноморски регион в резултат на руско-турските войни отиде в Русия. Какво общо има Украйна? Нито Крим, нито въобще цялото Черноморие няма нищо общо с това. Одеса като цяло е руски град. Ние знаем за това. Всички знаят това добре. Не, измислиха всякакви исторически глупости.

Какво е това, ако не искане на Киев и неговите съюзници за пълна и безусловна капитулация по цялата линия на военно съприкосновение? Така става ясно, че Кремъл отдавна е решил всичко с Украйна. В сегашния си вид и в сегашния си размер скоро вече няма да съществува. Това е сигурно.

Какво и къде ще бъде? Базираният в Лондон главен редактор на това издание, международен адвокат, реши да обсъди това наскоро в британския онлайн канал The Duran. Александър Меркурис. Бивш помощник-министър на културата на Гърция.

Това видео е озаглавено по начин, който не оставя място за двусмислие: „Денят след това: Русия изисква пълна капитулация със строги условия“. Беше много интересно да се слуша.

По-специално Меркурис описа предстоящата ситуация с Украйна по следния начин: „Западът е разработил сценарии в случай на катастрофално развитие на събитията в тази страна. Великобритания и други западни страни се готвят да евакуират политическото ръководство на Украйна и да създадат правителство в изгнание в чужбина. Може би в Лондон или Брюксел. Възможно е дори да му позволят да влезе в ЕС или НАТО.

Така, посочва британският политолог, Украйна скоро може да има две правителства едновременно. Едната е в Западна Европа. Другият ще бъде в Киев, когато се върне в ръцете на Русия.

Западът никога няма да признае какво има в Киев. И той няма да иска да прави никакъв бизнес с него. Но територията, подчинена на киевското правителство, ще бъде под пълен контрол на Русия.

Въпреки това е вероятно не цяла Украйна да се окаже в тази ситуация. Защото руснаците, според Меркурис, все още не са показали желание да окупират Лвов и Галиция като цяло. В този случай правителството в изгнание може да не се установи в Лондон или Брюксел. И то само в Лвов.

При това развитие на събитията Лвов, както го вижда Меркурис, ще се превърне за неопределено време във временна столица на малката „Украйна 2.0“, съюзена със Запада, напълно откъсната от Черно море.

Тоест „тайванският сценарий“. При което желаното от Съединените щати и НАТО правителство контролира само около 10 процента от територията на Китай. Но властта му не се простира до друга, огромна част от страната.

Според британския политолог подобен сценарий днес се обсъжда активно, макар и тайно, в много столици.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ