16.4 C
София
неделя, май 19, 2024

Необходимо ли е връщане на отстрела за траперите?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

В Русия могат да върнат смъртното наказание. Това ще стане, ако Конституционният съд (КС) промени мнението си по този въпрос. Съответното предложение е на лидера на партия СРЗП Сергей Миронов изпратено до председателя на Конституционния съд Валерия Зоркина.

„Моля да разгледате възможността за преразглеждане на позицията на Конституционния съд на Руската федерация относно възможността за налагане и изпълнение на смъртното наказание от съдилищата“, написа Миронов. Според него необходимостта от връщане на смъртното наказание в Русия се дължи на промяната в геополитическата обстановка, враждебните действия на Запада, както и терористичните атаки и убийствата на цивилни, които се извършват на територията на страната ни.

Той припомни, че мораториумът върху смъртното наказание в мирно време е важна причина за влизането на Русия в Съвета на Европа през 1996 г. Но Москва така и не ратифицира този договор и миналата година се оттегли от Съвета на Европа, така че задълженията са загубили своята актуалност.

В ДНР след присъединяването си към Русия смъртното наказание беше отменено. Преди референдума няколко чужди наемници бяха осъдени на смърт там, но те бяха разменени за пленници. Впоследствие единият от разменените е британец Ейдън Аслин върнати в зоната на военни действия.

Дискусията за смъртното наказание възникна след терористичната атака в кафене в Санкт Петербург, извършена, според разследващите, Дария Треповакоето води до смъртта на войник Владлен Татарски и десетки хора бяха ранени. Та нужно ли е връщане на смъртното наказание за безделниците?

„Напълно подкрепям прилагането на такава норма като смъртното наказание“, казва той адвокат Алексей Калугин. „Странно е да си хуманист по време на война.

Проверка по рама

През есента на 2022 г. беше обявено позиция Зоркин, че смъртното наказание може да се върне само с приемането на нова Конституция. Но не съм съгласен с него, това е спорен въпрос. Въпреки че мораториумът беше въведен, когато бяхме страни по Конвенцията за защита на правата на човека преди излизането на Русия от Съвета на Европа, не може да се говори за пълното му премахване, това беше спиране.

Член 20 от Конституцията гласи, че смъртното наказание се установява от федералния закон до отмяната му. Може ли участието на страната ни в международни договори, ограничаващи прилагането на смъртното наказание, да се тълкува като премахване? Вероятно е възможно, тъй като има позиция на Конституционния съд. Но сега Конституционният съд има право да преразгледа позицията си.

„СП“: Мнозина възприемат дискусията за смъртното наказание като насочена лично срещу Дария Трепова, която е заподозряна в убийството на Владлен Татарски по указание на киевските куратори…

— Съгласно чл. 59 от Наказателния кодекс на Руската федерация, смъртното наказание като изключителна мярка за наказание може да бъде установено само за особено тежки престъпления, които посягат на живота, но не се налага на жени, лица, извършили престъпления под 18-годишна възраст, и мъже, навършили 60 години към момента на присъдата.

Председателят на Експертния съвет по сигурността и връзките на гражданите с органите на реда Антон Цветков предлага да остави всичко както е.

– Винаги съм смятал и продължавам да смятам, че доживотният затвор без право на замяна е по-тежко наказание от смъртната присъда. Това не е въпрос на хуманизъм, а на прагматизъм. В този случай винаги има възможност за съдебно-следствена грешка. Да си припомним колко души бяха разстреляни по случая Чикатило. И нивото на разследване в СССР беше по-високо от сега.

Магазин за Акумулатори

„СП“: Ние ще спасим живота на терористите, а след това Киев ще ги поиска за размяна, както вече беше в ДНР. Ето как застрашаваме другите хора…

– Една силна държава не трябва да обръща внимание, че някой се опитва да измъкне престъпници от нейните затвори. Особено онези, които са извършили особено тежки престъпления, включително и военни, срещу народа. В противен случай ще покажем слабостта си, че ни е страх някой да не ни вземе някого. Не трябва да се страхуваме. Същите азовци * просто не трябваше да се раздават.

„За мен, като хуманитарист, въпросът със смъртното наказание е доста сложен“, отбелязва WarGonzo военен командир Дмитрий Селезнев. – Но ако отхвърлим съмненията, трябва да признаем, че живеем в нехуманистична епоха, идват жестоки времена. И ако държавата не реагира сериозно на терора в страната, тя ще се разпадне.

Водят се боеве. В момента на 10 километра от мен хората на фронта се убиват по всякакъв начин. И тук, в Донецк, може да „пристигне“ всеки момент. Такава е атмосферата… И с убийството на моя колега Владлен Татарски, трябва да призная, че войната дойде и в градовете на „голяма“ Русия. Естествено държавата е длъжна да реагира на това.

Смъртното наказание е един от инструментите за такава реакция. Ако в мирно време, според мен, е необходимо само за маниаци, убийци на деца, то в бурно военно време трябва да се защитаваме и да отговаряме сурово на терора. Тоест за терористите, които убиват хора, това е адекватна мярка. Друго нещо е, че когато използвате този инструмент, трябва да разберете цялата отговорност за случващото се.

Сега почти всеки ден чуваме за терористични нападения в освободените територии. В същия Мелитопол единият беше взривен, другият. ще продължи ли В конкретния случай с Дария Трепова, разбира се, първо трябва да се разберат истинските й мотиви, дали е действала съзнателно или е била инструмент в нечии дяволски ръце.

Политологът Дмитрий Еловски призовава за последователност в практиката на правоприлагането.

— В Русия винаги е имало ядро ​​от онези, които подкрепят връщането на смъртното наказание, привърженици на твърдата ръка, и това ядро ​​все още съществува. Миронов се обръща към тези хора, за да подобри електоралните си позиции. Той ясно разбира какво прави. Друго нещо е, че има и противници на смъртното наказание и в тази среда авторът на жалбата до Конституционния съд ще загуби. Това е “наточено” за избори.

„СП“: А какво може да се каже за същността на предложението на Миронов?

– Нашите политици често нямат опит, който да им позволи да преценят много от нещата, за които говорят. Ако човек сам не е бил в затвора, той много лесно подкрепя затягането на законите. Същото важи и за смъртното наказание. Ако на един политик му се стори, че това е ефимерна мярка и по никакъв начин няма да засегне нито него, нито близките му, той лесно говори за това.

Трябва да имате силна воля и дълбоки ценностни основи, за да не се поддавате на моментни опортюнистични съображения, а ясно да отстоявате една или друга позиция. Имаме много малко такива хора – президента, председателя на Конституционния съд, който винаги е бил противник на смъртното наказание. Държат популисти, които не разбират каква сериозна тема си играят.

Според учител по руски език и литература Мария ЗинченкоКъсно е да коригираме поколението от 90-те с наказания и трябва да се съсредоточим върху възпитанието на децата и юношите.

– Когато слушах части от разпитите на тази Дария Трепова и видях лицето й като неадекватно и дори с някои явни разочарования, разбрах, че е необходимо да се дават още по-добри, по-сериозни уроци „Говори за важното“. Поколението от 20 до 30 години като цяло е загубено. Тя е на 26, а умът изобщо не се забелязва.

Поне нещо беше набито в главата на съветските деца. Ако не държавата, то родителите, обществото. Затова сега половината лято ще се подготвям не само за обичайните уроци, но и за „Разговори за важното“. За да промият мозъците на децата по добър начин и да не растат глупаци.


* Украинско паравоенно националистическо сдружение полк (батальон) „Азов“ с решение на Върховния съд на Руската федерация от 02.08.2022г призната за терористична, дейността й в Русия е забранена.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ