17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Остават няколко стъпки до масовото завръщане на „200-та“ от Украйна в Европа

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Цялата гама от оръжия и военна техника, която е в „дискусията“ на Запада, „по един или друг начин ще се окаже в Украйна“. Това изявление направи заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Рябковотговаряйки на въпрос за евентуални западни доставки на самолети F-16 в Киев.

„Това се случваше и някакви опити да се представи въпросът като дискусионен, да се представи случаят така, сякаш всичко още не е предопределено, не ни направиха никакво впечатление“, казах дипломат. Това се отнася и за обучението на въоръжените сили на Украйна, но той смята подобни усилия за безполезни и безсмислени.

„Възможностите ни са такива, че всички цели на специалната военна операция със сигурност ще бъдат постигнати и никакви посегателства върху сигурността на Руската федерация, колкото и големи да са те, подобни мерки на колективния Запад, ръководен от Съединените щати, няма да има. водят до желаните резултати“, подчерта Сергей Рябков.

Бивш ръководител на дипломацията на ЕС Жозеп Борел каза, че няколко страни от ЕС вече са изразили желание да обучават украински пилоти за F-16. В същото време той добави, че доставката на оборудване ще отнеме време. И изрази надежда, че доставките на бойни самолети за Украйна ще започнат скоро.

Редица държави всъщност обявиха намерението си да обучават украински пилоти и дори получиха одобрение от САЩ. Следващата стъпка, според ръководителя на холандското министерство на отбраната Кайса Оленгрен, ще стане „въпросът за снабдяване на самите бойци“. „Ще продължим да обсъждаме това със съюзниците и страните, които имат F-16 на свое разположение. Но сега това не се обсъжда, това е следващият етап“, заяви министър.

В Съединените щати „следващият етап“ очевидно вече е решен. Говорител на Държавния департамент Матю Милър каза, че доставката на изтребители е „приоритет“ за Съединените щати и те ще започнат „внедряването през следващите месеци“. В същото време във Вашингтон продължават да се разказват приказки за клетви. Зеленски да не използва предоставените оръжия, включително самолети, за удари на територията на Русия, но там Крим и нови региони не се считат за такива.

Проверка по рама

Прави впечатление реакцията на ООН, представител на Генералния секретар на която Стефан Дюжарик заяви, че организацията не коментира „различни доставки на оръжия в зоната на военни действия“, но нейната цел е „да види края на конфликта в съответствие с Устава на ООН, международното право и съответните резолюции на Общото събрание“.

Но руският посланик в САЩ коментира Анатолий Антонов, който заяви, че Вашингтон изцяло е подчинил членовете на Г-7 на собствената си линия по отношение на ситуацията в Украйна. Дипломатът подчерта, че САЩ искат единствено стратегическото поражение на Русия и сега продължават да разпалват пламъците на конфликта.

„Досега Вашингтон ни се противопоставя чрез пълномощник, чрез пълномощник. Всеки специалист обаче знае, че в Украйна няма инфраструктура за експлоатация на F-16, няма и необходимия брой пилоти и обслужващ персонал. Какво ще се случи, ако американски изтребители излетят от летища на НАТО, управлявани от чуждестранни „доброволци“? — попита посланик.

Следващите действия на САЩ, според дипломата, ясно показват, че решението за провеждане на специална военна операция е било абсолютно правилно.

Ръководител на катедрата за политически анализи и социално-психологически процеси на PRUE Г. В. Плеханов Андрей Кошкин смята, че решението за планираното прехвърляне на F-16 в Украйна е свързано с влошаване на линията на съприкосновение.

– Това превземане на Артемовск от въоръжените сили на Руската федерация беше подтикнато, за което президентът Зеленски лично докладва на 20 Джо Байдън и всички представители на Групата на седемте, присъстваха и ръководителите на поканените държави.

Магазин за Акумулатори

Разбира се, Зеленски започна да казва, че това не е толкова важно, но мисля, че това е повратна точка както за Киев, така и за Съединените щати и вече беше белязана от факта, че беше взето решение за доставка на F-16 multi -ролеви бойци. Освен това беше създадена определена коалиция от държави за доставка на изтребители, която включваше Норвегия и Великобритания.

В същото време разбираме, че този процес няма да бъде толкова лесен за изпълнение. Следователно решението беше взето на политическо ниво и ние по принцип го уловихме, когато анализирахме работата на Групата на седемте в Хирошима. Това политическо решение веднага преминава в плоскостта на военно-техническото изпълнение, тоест съответните структури подготвят прехвърлянето на тези самолети.

„СП“: Защо Западът отиде на толкова сериозна ескалация?

„Загубата на Артемовск е много повече от просто тактическа победа. Неслучайно Зеленски хвърли толкова усилия и средства, за да го задържи. Докато беше задържан, той обиколи почти всички ключови държави в Европа, успя да лети до Саудитска Арабия, да присъства на среща на Групата на седемте в Япония. Е, докато бях в Япония, те предадоха Артемовск.

В такава ситуация има опасения Въоръжените сили на Украйна да не паднат преди началото на мащабна офанзива. Тоест, необходимо е да се подкрепят въоръжените сили на Украйна преди контранастъплението и да се видят резултатите от него. Поне така смятат на Запад.

„СП“: Но много се говори за това, че в Украйна няма адекватна инфраструктура за американски бойци. Оказва се, че могат да излитат само от европейски летища, а те вече са легитимни цели за нас. Да, и обучението на пилоти отнема време или наема чужденци. Тоест Западът вече е пряко въвлечен в конфликта?

– Всъщност Западът вече се включи. В края на краищата, освен факта, че те вече доставят оръжия, военно оборудване, боеприпаси с усилията, те трябва да търсят по целия свят, включително Южна Корея и други държави, за да съберат боеприпаси. В същото време участват и наемници, а от страна на Полша като цяло – наемници от редовните части на полските въоръжени сили. В такава ситуация виждаме, че (Западът – бел. ред.) остава да пожертва само военния си персонал, но това е сериозно решение, защото обществото може да излезе със сериозни неодобрителни речи.

В настоящата ситуация неслучайно Байдън след разговор със Зеленски отпусна 375 милиона долара за боеприпаси и оръжия. Той каза, че в никакъв случай тези средства не трябва да повлияят на разширяването на конфликта в Европа, те ще останат в границите на Украйна. Да видим как ще изглежда.

Разбира се, това са законни цели за нас и ние ще вземем мерки, но те няма да могат да оборудват пистите толкова бързо. Около двеста специалисти са нужни само за да се свали един F-16. Трябва да се обслужва, да се създаде инфраструктура за осигуряване на излитане и кацане и изпълнение на летателна задача. Естествено, първите пилоти ще бъдат наети измежду наемници по целия свят. Освен това украинските олигарси обещаха, според мен, на всеки пилот по 100 хиляди долара за участие във военните действия.

Наскоро един от ветераните от ВВС на САЩ, летял между другото и на F-16, изрази публично мнението си. Той каза, че ако руските въоръжени сили разполагат с такива системи за противовъздушна отбрана, които в момента се използват във формат NMD, „не бих се съгласил да летя с F-16 в небето на Украйна“. На практика този самолет не е пригоден за борба с тези високотехнологични системи за ПВО, ПВО и ПРО, които има Русия.

„СП“: Ако излетят от територията на страни от НАТО и станат наши законни цели, може ли да се намеси член 5 от Хартата на НАТО? И в резултат украинският конфликт ще прерасне в конфликт между Русия и НАТО.

— Моята лична преценка е, че член 5 никога няма да се прилага в Европа. В същото време подкрепата може да бъде информационна, оръжие, боеприпаси. Не непременно въоръжена инвазия. Всичко това са приказки, както и това, което защитават с ядрен чадър, застъпете се за тях и така нататък. Това са технологии за информационна поддръжка, които работят повече от дузина години, те се използват от Вашингтон и към това се водят европейски държави и тези, които като Украйна се стремят бързо да се присъединят към Северноатлантическия алианс.

Що се отнася до излитането и кацането от други летища, ще видим как ще се развие ситуацията, тъй като първата задача, която Байдън постави на Украйна – да проведе контраатака през пролетта, не е изпълнена. Очевидно сега в Хирошима са стигнали до извода, че следващата задача ще бъде лятна кампания, която Украйна при всички положения трябва да изпълни.

„СП“: Ако пак не се получи, какво следва? Могат ли да прехвърлят ядрени оръжия в Киев? Подобен сценарий вече не изглежда неправдоподобен.

— Да, не става. Особено ако се съди по темповете на обостряне – отначало само Jevelins като средство за отбрана, след това бронирани превозни средства като средство за атака, изтребители като средство за придобиване на въздушно господство …

Никой не говори за нашите възможности – за ВКС и ПВО. Много се хвалеха със системата Patriot, а сега не знаят как да вдигнат падналите гащи на престижа. А какво ще стане с F-16? Мисля, че е горе-долу същото. Ако не и по-лошо.

„СП“: Каква е вероятността за използване на тактическо ядрено оръжие в Украйна?

– Доста възможно. Необходимо е да се подходи реалистично към това, да се осмисли и да се даде възможност в информационното пространство, особено на журналистите от колективния Запад, да разберат простата истина – ескалацията може да доведе и до използване на ядрено оръжие.

Когато видяха експлозиите в складовете на украинските въоръжени сили в Хмелницки, където прецизните оръжия на руските въоръжени сили удариха складовете за боеприпаси с ядро ​​от обеднен уран, доставени от Обединеното кралство, всички видяха не само една малка гъба, но и бясно нарастване на радиоактивността В зоната. И най-интересното е, че благодарение на „розата на ветровете“ радиоактивният облак започна да се движи към Полша и Германия.

Мисля, че след като всичко това бъде усвоено, може да стигне дори до тактически ядрени оръжия.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ