11.7 C
София
четвъртък, май 2, 2024

От Средното царство до подземния свят: защо геолозите в Китай поставиха нов световен рекорд

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Според китайската информационна агенция Синхуа, в северозападната част на Китай, в пустинния район на така наречения Таримски басейн, е започнало сондиране на кладенец, който може да стане най-дълбокият в света. Според проекта валът трябва да премине през десет континентални пласта и на дълбочина над 11 километра да достигне креда система на земната кора – слоести скали на възраст до 145 милиона години.

Така китайските учени възнамеряват да изследват вътрешната структура на земната повърхност, за да разберат по-добре еволюцията на планетата. Възможно е в процеса на сондиране да бъдат открити неизвестни досега източници на минерали или техните признаци. В същото време се планира цялата работа да бъде завършена за малко повече от година – за 457 дни.

И в това, което вече се превръща в норма, основното китайско ноу-хау.

Припомняме, че за последния четвърт век рекордът за най-дълбоко проникване в недрата на Земята – 12 262 метра – принадлежи на Русия. Работата за тази цел е започнала още по времето на СССР на Колския полуостров: именно там и до днес се намира – уви, консервираният – Колски свръхдълбок кладенец.

Уникалният проект на СССР беше посветен на 100-годишнината на V.I. Ленин (колко е направено през тези години). През първите четири години беше възможно да се пробие до марката от 7263 метра, до юни 1979 г. вече беше 9584 метра. По това време до сондажната платформа работеха изследователски и производствен център и дузина изследователски станции. В началото на 80-те години сондирането е преустановено по различни причини. През 1984 г. работата в кладенеца Кола беше възобновена, но имаше трудности – технически и организационни. През 1994 г. (спомнете си как живее и се финансира руската наука по това време) експериментът на Колския полуостров е спрян. Достигнатата дълбочина, както вече споменахме, е 12 262 метра.

Проверка по рама

Пробиването на кладенец в пустинята Tarim Basin в северозападния регион на Китай Синдзян започна на 6 юни 2023 г. Съдейки по първите изявления, сега не говорим за рекордна дълбочина на проникване в недрата, а за скоростта на проникване и общия график на проекта. На работната площадка, която се координира от Китайската инженерна академия, е разположено уникално оборудване с тегло над две хиляди тона, включително сондажни комплекси, предназначени за подземни температури до 200 градуса и налягане 1,3 хиляди пъти по-високо от атмосферното. Към екстремните геоложки условия се добавят суровите повърхностни условия: пустинята в Таримския басейн е най-горещата и суха пустиня в Китай.

Това обаче не е чуждо на специалистите от Китайската национална петролна корпорация, която е партньор на учените и управлява проекта. В същото време те не крият друга цел на сондажите – търсенето на нови източници на полезни изкопаеми. И вече има такъв прецедент: най-голямата петролна рафинерия в Китай Sinopec откри нови петролни и газови находища в същия Таримски басейн на дълбочина над 8500 метра.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ