18.5 C
София
сряда, май 1, 2024

Поуки от SVO: Какво се промени в руската система за ПВО за две години

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Радарното поле над Русия се разширява за наблюдение на дронове на ниски височини, включително в опасни посоки. Тя вече значително се разшири в сравнение с това, което беше преди началото на специалната военна операция, и продължава да расте в различни посоки, особено там, където има заплахи.

И така, около руската столица има такова радарно поле, което ви позволява своевременно да откривате и унищожавате опасни дронове, които попадат или в горите, или в горите. Това поле или купол е създадено предимно на базата на радарно оборудване на източноказахстанския концерн Алмаз-Антей, каза в скорошно интервю със заместник генералния директор на предприятието Дмитрий Савицки.

Главен редактор на сп. „Арсенал на Отечеството“ Алексей Леонков припомня, че когато започна противовъздушната отбрана, нашите системи за противовъздушна отбрана – обектови и военни – бяха в различна степен на готовност:

— Военната ПВО получи най-новите системи: Тор-М2, Бук-М2, Бук-М3, С-300 3М-4. Той беше актуализиран с осемдесет процента, но в блоковете все още имаше някои остарели комплекси, които бяха заменени с нови, въпреки че по принцип си вършеха работата.

Но когато започна нахлуването на различни дронове, се оказа, че не само зенитно-ракетните системи осигуряват противовъздушна отбрана, въпреки че статистиката сочи, че от 11 хиляди свалени вражески дронове, две трети са били системата за противовъздушна отбрана Tor-M2 . Този комплекс е най-ефективният в борбата с търтеите.

„SP“: Но размерът има ли значение? В крайна сметка те започнаха да стават по-малки, появиха се FPV-Дроновете. Как размерът на дроновете влияе върху способността им да бъдат свалени и какво липсва в момента за успешна борба с тях?

Проверка по рама

– SAM системите не могат да се борят с най-малките от тях. Но има инсталации, които са подценени в това отношение, например „Шилка-М-4“, и сега въпросът е за увеличаване на масовото му производство с модернизацията на съществуващите. Има Тунгуска, която играе ролята на защита срещу ракети за ПВО, но може да се бори и с БПЛА.

Важно е, че сред войските се появи новата бойна машина Typhoon-ПВО, която комбинира работата на операторите на ПЗРК и я направи системна, разширявайки обхвата на възможностите. Тоест, благодарение на електронното разузнаване, тази машина позволява на операторите много бързо да насочват и свалят дронове.

“SP”: Които сега са станали много малки, те са заредени с осколков гранатомет (VOG) и минохвъргачни изстрели, които изглежда летят до почти всеки пехотинец на линията на бойния контакт.

— Тук въпросът за защитата от тях, да кажем, не е напълно решен. По принцип някои системи за противовъздушна отбрана, които нарекох „Шилка“ и „Тунгуска“, все още могат да се справят с тях, но те трябва да бъдат значително подпомогнати от системите за електронна борба (РЕБ), защото всички тези дронове не могат да летят автономно, те са управлявани с помощта на оператора. Така че основната задача на системите за електронна борба е да нарушат комуникационната линия между оператора и дрона. Ако това е успешно, тогава ефективността на работата срещу дронове се увеличава.

Фронталните системи за противовъздушна отбрана „SP“ могат успешно да се използват в нашия дълбок тил. Но вероятно защитата на тиловите граждански съоръжения също има своите специфики?

— Сега става актуален въпросът за създаване на непрекъснато радиолокационно поле за проследяване на нисколетящи цели. Класическият обхват на комуникация на дрон между него и оператора е 300 км. В този случай дронът трябва да е на височина 10 км. Естествено, щом се издигне на такава височина, ще бъде свален. И когато такъв дрон лети над покрайнините на гора, неговият обхват на комуникация е много ограничен. Ако използвате класическата схема, тогава той ще лети не повече от 30-40 км. И ако го изпратите на голямо разстояние, тогава имате нужда от по-модерна връзка, която ви позволява да увеличите обхвата.

Магазин за Акумулатори

„SP: Основните височини за използване на вражески дронове са до петстотин метра.

— Врагът използва тактика на нископрофилен полет на дронове на дълги разстояния, като същевременно използва далекобойни комуникации на сателитното съзвездие Илон Мъск /persons/ilon-mask/, работещи във формат 5G. Дронът е оборудван със система за управление, свързана със спътника. Мъск, волно или неволно, предоставя на опонентите си възможностите си. Един сателит, част от системата Starlink, осигурява комуникация на разстояние от 1600 км. Ето защо виждате как дронове вече достигат Ленинградска област. Ясно е, че когато врагът планира маршрути, той ги начертава така, че да минават над гористи местности, така че дронът внезапно да влезе в целта на атаката.

Ключова роля тук ще играе радарът Алмаз-Антей, който трябва да осигури покритие. Е, най-важният фактор е времето за реакция на дежурните системи за ПВО. Написах още по време на използването на дронове в Сирия през 2016-2017 г., че е необходимо да се разработи система за защита на граждански обекти. За това говориха и експерти от Военната академия за военна противовъздушна отбрана на въоръжените сили на Руската федерация на името на маршал на Съветския съюз А. М. Василевски. Специална военна операция потвърди тези опасения.

“SP”: Сега много се говори за търговски дронове и търговски средства за борба с тях. Може би трябва да задължим нашите бази за съхранение на ГСМ да инсталират такива системи за противовъздушна отбрана? За щастие в интернет има много оферти от този вид.

— Разбира се, сега има голямо разнообразие от дронове. В някои страни е обичайно законово да се ограничават радиочестотите за тяхното използване, но разбираме, че терористите не се интересуват от тези закони.

Следователно защитата на инфраструктурни съоръжения, особено като хранилища за нефт и газ, със стандартни системи за противовъздушна отбрана не е напълно безопасна за самите тези съоръжения.

СП: Това се потвърждава от примера на Украйна, където от време на време украинските ракети за ПВО сами унищожават къщите на цивилни.

„Следователно в борбата с подобни дронове системите за електронна война с всички ъгли са на първо място. Факт е, че наземната система за електронна война винаги е по-мощна от летящ обект, било то дрон или ракета. Възможно е да се създадат толкова мощни смущения, че самолетът да спре да работи по време на полет.

Без никакви изстрели комуникацията се прекъсва и системата за управление се поврежда. Дроновете вече са изработени от композитни материали и е трудно да ги забележите със стандартни радарни радари. За щастие вече има радари с метров обхват, които ще видят дрона, независимо от какво е направен.

Точно такива комплекси за електронно потискане имат известно бъдеще. С тяхна помощ можете да направите REP-купол или REP-щит и всеки дрон, който лети в границите на зоната на потискане, ще загуби контрол, ще кацне или ще падне, смята експертът.

Разбира се, по пътя към това има още много проблеми, които трябва да бъдат елиминирани, например да се реши проблемът с интегрирането на летателната техника в информационната система на центъра на Единната система за управление на въздушното движение. Новата система създава единно информационно поле във въздушното пространство за малки височини, където летят не само дронове, но и хеликоптери и малки самолети. Автоматизирана система за наблюдение на въздушното пространство е в състояние да гарантира безопасността на, да кажем, „идентифицирани летящи обекти“. Но за това те трябва да бъдат идентифицирани с помощта на системата „приятел или враг“.

Другата страна също започна да коригира системата си за атака. Сега те искат, наред с други неща, да разчитат на изкуствен интелект, ако техният не е достатъчен. Въведете „компютърно зрение“, което би позволило на бездушни машини да разбират визуална информация и например да насочват украинските ракети право към знака „Z“ на руското оборудване. Но ние също не стоим на едно място.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна – В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ