15 C
София
сряда, май 1, 2024

„Отскачащите бомби“ на украинските въоръжени сили заплашват да прекъснат комуникацията между Крим и Кубан

ПРОЧЕТИ СЪЩО

От началото на февруари системата ни за ПВО в предната линия е в трепетно ​​очакване. Защото преди около седмица врагът се сдоби с принципно нови високоточни оръжия в неизвестни количества под формата на така наречените „подскачащи бомби“, произведени в Съединените щати.

Техният обхват на полета не е толкова голям според съвременните стандарти. Но това, което е особено лошо според мен е, че жп гарата Джанкой, най-големият логистичен център в Крим, сега е в засегнатата зона. И това заплашва Русия с най-големите неприятности в цялата зона на бойните действия.

Говорим за появата в арсеналите на въоръжените сили на Украйна на високоточни 250-килограмови авиационни бомби GLSDB с малък диаметър, специално предназначени за използване от многоцелеви самолети пето поколение като F-35, които наскоро бяха обучени за изстрелване от повърхността на земята. Да кажем – от пусковите установки на американските ракетни системи M270 и M142 HIMARS, отдавна транспортирани в Украйна.

Че първата партида такива бомби почти сигурно е на разположение на Киев на 31 януари 2024 г., публично обяви заместник-държавният секретар на САЩ Виктория Нуланд. Какво означава тази новина за нашите войски? Защо си струва да подчертаете Dzhankoy в списъка на заплахите, които сега са възникнали от много GLSDB? И защо Щатите толкова бързаха да изпратят тези много напреднали електронни глупости в Украйна?

Факт е, че „подскачащите бомби“ с посочен обхват на полета до 150 километра са изключително опасни. На първо място, защото са изключително трудни за откриване в полет от каквито и да било средства за ПВО. Тяхната ESR (ефективна повърхност на разсейване) е само около 0,016 квадратни метра. м. Оказва се, че не е по-лесно да видите такова оръжие в полет на екрана на радара за контрол на въздушното пространство, отколкото, да речем, обикновена футболна топка. Което намалява приблизително наполовина вероятния обсег на прихващане на „подскачащи бомби“ от нашите „Торс“, „Букс“ и „Панцири“ в сравнение със същите ракети от типа HIMARS.

Малко от. Тези бомби, разперили крилата си, сгънати преди изстрелването, не летят към целите си по балистични траектории. С други думи, не на значителна надморска височина, на която биха били по-забележими. Напротив, чрез рязко маневриране те се промъкват към жертвите си над самата земя, заобикаляйки гънките на терена. Като ниско летящи крилати ракети.

Проверка по рама

Още нещо. GLSDB се основава на обикновена стара американска авиационна фугасна бомба от типа GBU-39, която сега се използва само като бойна глава. В задграничните арсенали има един тон такива „мощни експлозиви“.

И тогава съдбата им се промени драматично. Съединените щати изобретателно излязоха с идеята да адаптират ракетен двигател от ракети M26, които са изтеглени от експлоатация и се извеждат от експлоатация към „древния“ GBU-39. Резултатът беше изненадващо евтино и в същото време най-модерното оръжие, струващо само 40 хиляди долара на брой. Което са само стотинки спрямо други оръжия от този клас и предназначение.

Следователно, при желание, американците могат бързо и лесно да напълнят украинските складове с коварни „подскачащи бомби“. И по този начин организирайте толкова масирано тяхното използване срещу нас, че нито една система за противовъздушна отбрана няма да може да отрази нападението.

Нашите зенитчици никъде досега не са срещали такова опасно оръжие. Със сигурност някой ден ще се адаптират да свалят GLSDB, точно както се научиха надеждно да свалят Hymers от небето. Ключови въпроси: колко бързо ще се случи това? И какви загуби ще имаме време да претърпим преди това?

И тук, мисля, е моментът да си спомним конкретно за Джанкой. Защото, например, от все още украинския град Берислав на десния бряг на Днепър в Херсонска област е само на около 146 километра. Тоест GLSDB може да достигне до най-северния град на Крим.

Какво ще постигнат украинските въоръжени сили, ако съсредоточени удари от множество „подскачащи бомби“ извадят от строя целия този транспортен възел? Това до голяма степен ще обезсмисли логистичните предимства, които Русия получи, когато пусна влакове през Кримския мост през 2020 г. Защото в този случай ще се окаже, че през моста може да се влезе в Крим. Но най-близката и в същото време крайната основна дестинация на полуострова ще бъде Керч. Всички, „влакът не продължава, моля, освободете вагоните!“

Магазин за Акумулатори

Цялата работа е там, че от Керч железопътната линия, която съществува от съветско време, води само и изключително до Джанкой. Освен това в СССР той винаги се е смятал за вторичен за Таврида. Основната посока на движението на влаковете винаги е била Харков. И след това – до Москва и навсякъде другаде.

Следователно железопътната линия от Керч до Джанкой е технически изключително занемарена. Все още една песен. И дори не е електрифициран.

Въз основа на това всеки влак, който влиза в Крим от Кубан обратно в Керч, първо трябва да прикачи дълъг и досаден дизелов локомотив към Джанкой. И след това в Джанкой го сменете отново с електрически локомотив. Тъй като по-нататък до Симферопол и Севастопол, за щастие, няма проблеми с жици и стълбове по релсите.

Тази глупост не само отнема много време както на железничарите, така и на пътниците, но и увеличава общата дължина на маршрута до централните и южните райони на полуострова с 87 километра. Сега всичко е още по-сериозно. Джанкой, който напоследък, както вече беше казано, е все по-застрашен от обстрел от украински ракетни батареи и ударни безпилотни летателни апарати, може да остави нашите военни групи в Крим и в Северното Приазовие изобщо без никакво ритмично логистично снабдяване. Защото камионите сами по себе си не могат да докарат всичко необходимо до предната част.

Руските власти видяха ли такава опасност? Естествено. Но тя погледна и, уви, продължава да я гледа някак странно. Изключително от гледна точка на запълването на Крим с допълнителни туристи. И в резултат икономиката на Таврида ще получи значителни нови пари.

В тази връзка е много интересно да се наблюдава как след избухването на украинската криза и връщането на полуострова под суверенната ръка на Русия, бюрократичната мисъл на Москва и Симферопол започва да се движи в тази посока.

От самото начало всички бяха единодушни, че спешно трябва да се направи нещо с железопътната линия Керч-Джанка. Освен това е досадно и скъпо да пътувате от Кримския мост „чак“ до топлото море. Затова преди десет години ръководството на Автономна република Крим излезе с предложение за изграждане на нова най-къса железопътна линия, дълга само 215 километра, през Белогорск в центъра на кримските степи и предпланини. От Керч до Симферопол – директно. Без изобщо да посещавам Джанка.

Проектната група на консорциума, състояща се от Inzhproektizyskaniya, Giprogor, MSU Mayak, ZhSK, VEO на Русия с участието на специалисти от Giprotransput, Transinzhproekt, Kavgiprotrans, Sibgiprotrans, Transinzhproekt и Rostovgiproshakht Бързо бяха проведени съответните изследвания. До 2017 г. се оказа, че общата стойност на строителството е около 35 милиарда рубли (около една седма от финансите, изразходвани за изграждането на Кримския мост).

Освен това екипът на проекта увери, че ще бъде възможно да се пусне оперативен трафик на влакове доста бързо, през 2018–2019 г., който разработчиците са разпределили за първия етап от строителството. Гари, транспортна и индустриална инфраструктура – всичко това ще дойде по-късно. И влаковете, повтарям, вече можеха да се придвижат до Симферопол, заобикаляйки северната част на Крим.

Защо все още не сме си направили труда да се заемем с този въпрос? Аргументите на силните противници на идеята за „изправяне“ на железопътната линия на полуострова, доколкото може да се прецени, имаха чисто счетоводен характер. През юли 2020 г. ръководителят на Крим Сергей Аксенов коментира колебанието, което се случва в Москва по отношение на новата транспортна линия: „Евгений Иванович (по това време министър на транспорта на Русия Евгени Дитрих „SP) каза, че от финансова гледна точка все още няма икономическа осъществимост за такъв проект.“

Тогава вицепремиерът на руското правителство беше на същото мнение като Дитрих. Марат Хуснулин.

Но защо военните мълчаха? В края на краищата отвъд Перекоп, на няколко десетки километра от гара Джанкой, враговете вече заравяха далекобойни украински оръдия в земята. Може би Хаснулин и Дитрих, цивилни до мозъка на костите си, не са взели това предвид твърде несериозно. Но къде беше министърът на отбраната на Руската федерация? Сергей Шойгу? Къде е началникът на Генералния щаб на въоръжените сили на РФ Валери Герасимов?

И после: просто обръщане на доминото по служебните сметки – това ли е всичко, което се изчерпва в държавническия подход към най-важните проблеми на сигурността на страната? Възможно ли е по въпроса за организирането на транспортната инфраструктура на регионите и в същото време за предварителното оборудване на театъра на възможните военни действия всички и навсякъде да се ръководят само от съображения за финансова изгода?

Нека си спомним поне строителството по волята на руския император Александра III от 1891 до 1916 г. известната Транссибирска железопътна линия с обща дължина около 7000 километра. Някой очакваше ли, че това огромно начинание скоро ще се изплати? Разбира се, че не. Какви товари, транспортирани от почти безлюдния и почти незастроен Далечен изток до централната част на страната и обратно, обещават специални печалби за страната?

Въпросът беше друг: без установяване на железопътни комуникации с тихоокеанските покрайнини на империята и възможност за спешно изпращане на войски и военни товари там, Русия можеше да загуби Далечния изток напълно. За да не се случи това, далновидният крал нареди незабавно да започне полагането на милиони тонове релси и траверси.

Защо днес Москва не се ръководи от подобни стратегически съображения по отношение на Крим? В крайна сметка всеки месец става все по-очевидно, че заплахата за полуострова от Украйна само нараства. И краят на този процес не се вижда.

Така че трябва ли нашите власти да мислят само за икономически ползи, поне от време на време да поглеждат картата на най-важния за отбраната на целия юг на Русия, но изключително уязвим железопътен възел Джанкой?


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.


Фото галерия

67 Най-добрите снимки за януари: „Mad Saw“, бойна работа на Су-25 и РСЗО „Град“ в зоната на Северния военен окръг, звезди на червения килим, „Дърво на желанията“

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ