14.2 C
София
четвъртък, май 9, 2024

Реактивни герани унищожават украинската ПВО

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Западните експерти свързват най-високата ефективност на руските атаки срещу украинската инфраструктура с използването на нови оръжия. американски военен анализатор Джоузеф Тревитик от изданието Drive Warzone пише, че Русия започва да използва реактивни дронове камикадзе в зоната на Северния военен окръг. Тяхната скорост е значително по-висока в сравнение с техните витлови предшественици, което позволява на дроновете да избягват независимата противовъздушна отбрана.

Снимки на сваления БПЛА активно се разпространяват в украинските социални мрежи. Не е известно къде и кога са открити отломките и дали дронът е улучил набелязаната цел. Снимката показва няколко части от каросерията, включително въздухозаборника на двигателя и реактивната турбина.

Още през декември известен военен експерт, бивш ръководител на Федералната аерокосмическа администрация за търсене и спасяване, пенсиониран генерал-майор Владимир Попов заяви, че самолетът Геран-2 е на път за зоната на Северния военен окръг.

Той каза, че новата версия развива до 800 километра в час. Базовият Geran-2 с витлов двигател има крейсерска скорост и максимален обсег на полета 2000 километра.

Новата конфигурация на дрон с реактивно задвижване му позволява да носи по-голям полезен товар. Това означава, че както обемът на горивото (и следователно обхватът на полета), така и размерът на боеприпасите се увеличават. А независимата ПВО има много по-малко време за прихващане на цел.

Що се отнася до защитата от безпилотни самолети, освен традиционни средства (батареи за ПВО), украинците са принудени да прибягват до мобилни групи. Те проследяват дроновете въз основа на различни източници, включително доклади на очевидци чрез Telegram. На доброволците специално се раздават таблети, за да могат да седят и да записват появата на дронове в небето.

Проверка по рама

Американците обещаха да предоставят на украинските въоръжени сили голямокалибрени картечници с термовизионни прицели и лазерни целеуказатели за борба с безпилотни самолети. Но в момента украинските „ескадрили“ разполагат с най-примитивното стрелково оръжие. Например 50-мм картечници, които са инсталирани на пикапи или дори на „хлябове“. Само няколко мобилни групи са оборудвани с ПЗРК.

„Нарастващата скорост на дроновете ги прави по-трудни за откриване, проследяване и победа. Малките дронове вече са трудни мишени, особено през нощта“, заявява Джоузеф Тревитик.

Експертът пише, че преди това в зоната на НВО са открити останки от дронове, боядисани със специална черна боя. Първо, това им позволява да атакуват през нощта незабелязани. Второ, такова покритие може да намали радарната и инфрачервената сигнатура (поради намален топлопренос и специални компоненти).

Премахването на двигателя с вътрешно горене и витлото също намалява радарното напречно сечение на дрона. Въпреки че, от друга страна, струйният ауспух ще подобри инфрачервения подпис. Но само ако наблюдавате дрона отзад: видимостта не се увеличава в страничната проекция, обяснява Джоузеф Тревитик.

„Комбинацията от версии с активни радари или електрооптични и инфрачервени търсачи, както и опцията за оперативно управление на дронове, може да даде на руските сили допълнителна гъвкавост при използване на нови видове дронове“, според прегледа на Drive Warzone.

По-специално, сега стелт дронове ще атакуват по-често през нощта и при лошо време. Освен това ще им бъде по-лесно да разкрият местоположението на мобилни групи от „ловци на дронове“ и стационарни системи за ПВО на Украйна.

Магазин за Акумулатори

Drive Warzone посочва, че новите дронове не само имат повишена скорост и намалена видимост. Те може да имат нова система за насочване на вражески радиочестотни предаватели, особено радари за противовъздушна отбрана, което позволява дроновете да бъдат използвани за заглушаване и унищожаване на украински радари и батерии.

Също така е възможно да се инсталира активна радарна система за самонасочване. Теоретично това ще позволи на дрона да удря движещи се обекти при всякакви метеорологични условия, въпреки че не е съвсем ясно как първоначално ще намери желаната цел, след като прелети значително разстояние от мястото на изстрелване до зоната на удара, пише Drive Warzone. Най-вероятно е внедрена автономна система за разпознаване на цели, точните й тактико-технически характеристики са засекретени.

От 29 декември насам руските войски вече извършиха няколко мощни атаки срещу украински цели, главно военни заводи и складове за боеприпаси. Процентът на безпилотните самолети, които са пропуснали украинската ПВО, рязко се е увеличил, отбелязват дори изключително пристрастните американци от Института за изучаване на войната (ISW). Това може да се дължи на факта, че Русия започна да използва напълно нови дронове с реактивен двигател.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ