11.8 C
София
петък, май 3, 2024

Русия ще увеличи доставките на диви растения за Китай. Какви продукти представляват интерес за източните партньори

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Сега в Русия предприемачи и просто физически лица могат да берат гъби, горски плодове и билки. За бизнеса тази посока е по-малко популярна, тъй като за това трябва да наемете парцел. Rosleskhoz разработва нов механизъм – издаване на квоти за събиране, но все още няма точни дати за въвеждането му. Ето защо повечето от плодовете, гъбите и билките в горите се събират от селяните за себе си и за продажба. Тази дейност е абсолютно законна и необлагаема.

Както каза в интервю за „Российская газета“ ръководителят на Министерството на развитието на Далечния изток Алексей Чекунков, сега с Якутия се обсъжда възможността за организиране на брането на горски плодове на качествено ново ниво, тоест за създаване на центрове за колекция от диви растения и хладилници, където населението може да предава продукти.

„В съветско време, например, имаше сътрудничеството Potrebsoyuz. Ние работим по този проект повече от година, различни инициатори идваха при нас, но процесът беше задържан от близостта на основния пазар. Защото, ако организирате това, тогава трябва например да построите нов склад и това е заем“, каза Чекунков.

Ръководителят на министерството отбеляза, че тази работа се засилва, за да се максимизира монетизацията на тези възможности в Далечния изток и да се дадат на хората допълнителни доходи и данъци за бюджета.

„Задача номер едно за държавата е да ускори процедурите за граничен контрол. Сега това е болка в остра фаза. Бих казал, че има много оплаквания от наша страна и от китайска страна, че няма да можем да изнасяме всякакви стоки, ако ще бъдем на нашата граница, извинете, задавете се. Защото един и същи рак или прясно зрънце не могат да чакат със седмици, докато бъдат изследвани нагоре и надолу с рентгенови лъчи и други инвазивни методи. Тук трябва да намерим баланс между риск и приходи за държавата. Предстои съответно заседание в правителството на Руската федерация. Ние ще опростим тези процедури“, каза Чекунков.

Проверка по рама

Китай се интересува от кедрови ядки, различни корени, както и ягодоплодни продукти: конфитюр, конфитюр и закуски

Доставките на редица продукти за Китай вече бяха опростени, в края на май в Пекин ръководителят на Росселхознадзор Сергей Данкверт и ръководителят на Главната митническа администрация на КНР Ю Джианхуа подписаха протоколи за разширяване на двустранната търговия сътрудничество между страните. Този документ даде възможност да се започне износ на редица растения от Русия в Китай.

Инфографика „RG“ / Александър Чистов / Светлана Задера

Както каза пред „Российская газета“ председателят на управителния съвет на асоциацията „Дикороси“ Александър Деев, който участва в бизнес мисия в Китай, сега те се интересуват от закупуване на руски продукти за здравословна храна и лечебни билки.

„Освен това, готовите продукти са интересни, опаковани във висококачествени опаковки за търговия на дребно с указание за руско производство. Голямо търсене на кедрови ядки, ягодоплодни продукти: конфитюр, конфитюри, закуски. За лекарствени и технически суровини, интерес към закупуване на под земята части: ботуши, астрагал, ясен, родиола, божур“, каза Деев.

Магазин за Акумулатори

Както отбеляза председателят на асоциацията, за да се организира доставката на пресни плодове в Китай, е необходимо те да бъдат замразени веднага след бране или да се съхраняват на зимен път до настъпването на зимата, както правят в Якутия.

„Днес износът на продукти от диви растения за Китай има редица сериозни административни бариери, от пълна забрана за износ, лицензиране до задължителното наличие на потвърждение за произхода на суровината и задълбочен анализ на химичния й състав , Достатъчно строги фитосанитарни изисквания към суровините от двете страни.Днес, например, отнема не месеци, а години, за да се изготви договор за наем за прибиране на реколтата от орехи и да се издаде лиценз за износа му.

В същото време горските плодове, отглеждани в плантации, могат да бъдат контролирани и да отговарят на строги изисквания. Учените вече провеждат такива експерименти, тъй като все по-малко хора са готови да отидат да берат горски плодове в гората, а търсенето на продукти се увеличава.

„Благодарение на насаждението ние получаваме определен обем плодове с определено качество. Това ни позволява да преговаряме с крайния потребител за доставки, тъй като нашата реколта може да бъде предвидена, за разлика от реколтата в гората“, каза началникът на отдела Ландшафтна архитектура и изкуствени гори на Северния (Арктически) федерален университет на името на M.V. Ломоносов Александър Антонов.

Миналата година учените разположиха участък за тестване на сорта, където са представени 35 сорта и форми на горски ягодоплодни растения, които растат в горите на Архангелска област: боровинки, боровинки, червени боровинки, орлови нокти, червени боровинки, принцеса. „Основната задача е да се избере най-перспективната форма, за да се размножи на голяма площ. Два сорта боровинки показаха положителна зимоустойчивост, повече от 90% от растенията презимуваха. Сега да видим добива и ще го препоръчаме за по-нататък разпространение“, обобщава работата Антонов. Според учения площадката за сортоизпитване може да се превърне в началото на бизнеса с ягодоплодни на север.

Игор Гречин, директор на Dallesproekt (далечноизточния клон на Roslesinforg), каза пред RG, че тази година в Далечния изток можем да очакваме увеличение на събирането и събирането на диви растения с 10-15%, като се има предвид нарастващата тенденция за екологичност приятелски продукти. Далечният изток миналата година зае второ място в събирането на диви растения, на второ място след Сибир. Приморие е на второ място след Томска област по отношение на добива на горски продукти, докато регионът е лидер в страната по добив на горски плодове и плодове – 16,3 тона, вторият доставчик на лечебни билки в страната – 74,7 тона и диви гъби – около 40 тона.

„Сега на руския пазар се появяват все повече предприятия, които произвеждат сладкарски изделия (мармалад, сладкиши), козметични продукти и биологично активни добавки от диви растения“, отбелязват от ведомството.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ