17.8 C
София
събота, май 18, 2024

Terodefense: С червена лента – срещу диверсанти на „бронята“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Губернаторите на граничните региони на Централна Русия също мислят как да защитят местното население от нахлуването на диверсанти и други заплахи. Така че ръководителят на Белгородска област Вячеслав Гладков призна, че има нужда от издаване на оръжие на участниците в терористичната отбрана. Местните власти разсъждават по този начин: възможно ли е да се включат бдителни бойци във военните действия в случай на проникване на DRG или само за отцепване? И губернаторът на Курска област Роман Старовойт той е склонен да вярва, че „в случай, не дай си Боже“ – голяма ДРГ направи инвазия, тогава изхвърлянето й не е задача на бойците, нека действат граничните служители на ФСБ с части на Министерството на отбраната.

И можете да използвате бойци на далечни подходи – по периметъра, така че цивилните да не отиват там, където не трябва да отиват. Първите доброволци в Курска област вече са обучени и чакат да бъдат зачислени в мобилизационния резерв на териториалната отбрана, ако на територията им бъде обявено военно положение. Тогава властите ще могат да им дадат оборудване и оръжие. Междувременно регионалните власти са анализирали подробно всички събития, случили се в Брянска и Белгородска област, като са избрали тактика, която ще използват, ако нещо се случи, цитира Free Press ръководителя на региона.

Държавен и обществен деец, генерален директор на „Института за политически изследвания“ Сергей Марков Сигурен съм, че решението за въоръжаване на местните жители е назряло и презряло:

– Нападения се извършват почти по цялата линия на нашата граница, вражески диверсионни групи извършват набези срещу мирните ни градове, горят къщи, десетки са ранени, всеки ден пристигат над сто снаряда. Всичко това налага абсолютно необходимото въоръжаване на нашата териториална отбрана. Вече е създаден, но все още не е въоръжен.

Ясно е, че бюрокрацията се страхува от разпространението на оръжие. И страховете на МВР със сигурност са основателни, има смисъл в тях, но все пак не бива да възприемате хората само като субект. Както показва историята, трябва да му вярвате повече като обект. Разбира се, при условие, че хората са надеждни, на които можете да разчитате. И ги въоръжете възможно най-бързо.

„SP“: Граничната охрана на ФСБ и полицията няма да се справят със ситуацията?

Проверка по рама

– Както показва практиката, нито едните, нито другите могат да се справят. Нашите хора в по-голямата си част са обучени да боравят с оръжие. Разбира се, можете да си припомните правилата за съхранение и използване, но това не е най-важното, а фактът, че престъпността не смазва нови въоръжени структури под себе си – това не може да се допусне …

Междувременно регионалните юристи и заместници, заедно с командирите на части, разположени в регионите, и военните комисари решават как да бъдат и какво да въоръжат. По принцип статутът на териториалната отбрана е разписан в чл. 22 от Федералния закон „За отбраната“. Изводът е, че той е валиден само след обявяване на военно положение на определена територия. Бойците на териториалната отбрана са ангажирани в защитата на важни държавни обекти: осигуряване на жизнената активност на населението, функционирането на транспорта, комуникациите и енергетиката.

Политологът Андрей Марчуков смята, че хора, облечени в униформа, но без оръжие, е ужасна глупост:

– Когато са нападнати от врага, те се оказват безполезна тълпа. Очевидно властите се страхуват да въоръжават хората, въпреки че в складовете има оръжия и ако е необходимо, те могат да бъдат издадени. Ситуацията изглежда много странна.

Доколкото чух, властите на регионите, очевидно не сами, а по предложение на центъра, изразяват идеята: „Нека всеки, който иска да получи оръжие, по-добре да се запише на договорна служба, да влезе в редиците на Въоръжените сили се присъединяват към редиците на парамилиционни формирования, като например териториална отбрана. Струва ми се, че е крайно време тези части да бъдат въоръжени на граничещите с Украйна земи. Това няма да доведе до увеличаване на криминалните недоразумения, а напротив, ще допринесе за реда, дисциплината и увереността на местното население, че е под закрила. И самите въоръжени хора ще усетят нуждата си. И тогава някаква двусмислена ситуация – изглежда, че са в службата, но няма оръжия.

„СП“: Предлага се да се използват в кордона, на втория му ред или може би на третия?

Магазин за Акумулатори

– В съветско време бойците играеха ролята на свидетели с полицай. Има един полицай, а с него и двама бдители. Когато служител на реда използва сила срещу хулиган или престъпник, цивилните, от една страна, помагат, а от друга свидетелстват, че не е превишил правомощията си.

В контекста на агресията, която Украйна предприе срещу Русия, смятам, че не си струва да се създават такива отряди. Това трябва да са хора, въоръжени и имащи статут на участник във военни действия. И изобщо, да представлява не просто граждани, облечени в камуфлаж, а реална сила.

Сега ситуацията е странна. Но по-спазващи закона граждани от руския народ като цяло и по-специално от жителите на граничните райони, страдащи от действията на Бандера, е трудно да си представим.

В екстремна ситуация чакането войските да се изтеглят е загуба на време. И местните може да отвърнат на удара. Когато патрулирате с оръжие, се чувствате уверени и когато бъдат открити диверсанти, можете да им дадете битка, да ги заловите или елиминирате.

„СП“: Но ще помогне ли картечницата при артилерийски обстрел на територии?

– Разбира се, че не. Но тук не става въпрос за противодействие на артилерия или ракетни системи за залпов огън. Става дума за опазване на реда, борба с диверсионни групи и противодействие на широкомащабното проникване на вражески военни части на нашата територия. Е, от AKM можете да сваляте леки самолети или дронове, летящи на височина до 30 метра …

Засега в районите, където е обявено и е в сила военно положение, се създава териториална отбрана. Това са Донецката и Луганската народни републики, както и в Запорожка и Херсонска област. А в граничните райони на Белгородска, Курска и Брянска области, както и в Крим, въпреки редовните обстрели, работи само „режимът на среден отговор“.

Полковник от оставка Виктор Литовкин смята, че сега борбата се води не само на линията на контакт с армията на Бандера, но и в Москва и навсякъде:

– В столицата не е необходимо да въоръжаваме обикновените хора, има толкова много полиция, а на границата вече нямаме граница, а живот на първа линия. Необходимо е да се въоръжат местните жители, да се поставят под едно компетентно ръководство, способно да ги организира в обща система. На това трябва да се обърне внимание на всички, включително и на Кремъл, да се осигури подкрепата на губернаторите и на всички вземащи решения, тоест на регионалния елит. Нашата терористична отбрана трябва да си сътрудничи с Руската гвардия, въоръжените сили на Руската федерация и Министерството на извънредните ситуации. Това трябва да бъде систематична работа в интерес на защитата не само на територията, но и на хората.

А оръжията трябва да включват не само картечници и картечници, но и гранатомети, пушки против дронове, както и способността да се работи с тях. Имаме нужда от подготовка. И зоната трябва да бъде инженерно проектирана. И всичко това – не само за времето на спецоперацията. Трябва да се въведат промени във функционирането на нашата държава.

Веднъж ни казаха, че трябва да оставим момчетата, демобилизирани от армията, в резерв. Тоест, те могат да получават пари и веднъж седмично, събота и неделя, да преминават преквалификация в близко военно поделение, да обучават танкисти, артилеристи с мотострелци. Те трябва да са готови да приложат своите знания и умения в защита на националните интереси. За всичко това е говорено много, но нищо не е направено. Но сега печеният петел е кълвал, трябва да започнем да правим това …

Местните власти осигуряват условия за подготовка на бойци, но общо политическо и законодателно решение за въоръжаване на бойците не се взема. И веднага след като няколко батальона на териториалната отбрана ще бъдат готови да се въоръжат. Разбира се, когато е уместно. Губернаторът на Воронежска област се обяви против въоръжаването на участниците в териториалната отбрана Александър Гусев. В крайна сметка този регион граничи с LPR, откъдето не пристига, както от района на Харков.

Адвокат Дмитрий Аграновски припомня, че нашата страна все още има едни от най-строгите разпоредби за контрол на оръжията в света:

– Това не се дължи на ниското ниво на престъпност, което у нас е съвсем сравнимо с други пазарни страни, където е разрешено оръжието, а на дълбокото недоверие на хората.

Необходимо е нашите граждани не само да имат право да имат оръжие, но и да бъдат задължени да го правят, както например в Швейцария, където всеки гражданин е задължен да има оръжие. Там всеки мъж се смята за член на народната милиция и трябва да има вкъщи картечница Steyr и петдесет патрона за нея. А в граничните ни райони, където има голяма опасност от навлизане на ДСГ, това също се налага.

Нещо подобно беше между другото преди Великата октомврийска революция и малко след нея. След това, когато престъпността се стабилизира, военните оръжия бяха конфискувани от гражданите. Но в СССР беше лесно да си купите ловна пушка във всеки магазин за спортни стоки. И сега достъпът ни до оръжия стана много, много труден.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ