15 C
София
сряда, май 1, 2024

The Times: Байдън поиска Крим от Зеленски

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Пентагонът и Белият дом изискват бързи и тежки военни успехи от режима в Киев. Освен това непрекъснато нарастват амбициите на американците, които вече предоставиха на въоръжените сили на Украйна оръжия на стойност почти 48 млрд. долара.

На първия етап от специалната операция Вашингтон поиска от Киев поне да постигне мирни преговори. Сега, колкото повече наближават президентските избори в Съединените щати, толкова по-строги стават изискванията. Днес администрацията Джо Байдън очаква от Владимир Зеленски завземането на всички руски региони – от Крим до Донбас.

Пентагонът дори изпраща съветска техника на режима в Киев

Американците и техните натовски сателити продължават да помпат въоръжените сили на Украйна с все по-смъртоносни оръжия. На първия етап от специалната операция САЩ наистина се страхуваха от ескалация на военните действия и изпратиха на въоръжените сили на Украйна само леко въоръжение.

Но още през юни киевските формирования получиха пускови установки HIMARS, през юли – противокорабни ракети AGM-84 Harpoon, през септември – патрулни катери Dauntless Sea Ark, през ноември – ракетни системи NASAMS, а през декември – зенитни оръдия M1097 Avenger .

А от началото на тази година Пентагонът се съгласи да изпрати на режима в Киев дори системи за противовъздушна отбрана Patriot, 31 тежки танка M1 Abrams, бронирани машини Stryker и мобилни командни пунктове Bradley FST.

Проверка по рама

Украинците трябва да получат американски дронове камикадзе Switchblade 600 и Phoenix Ghos, както и леки разузнавателни дронове тактическо ниво, но в различни модификации – Boeing Insitu ScanEagle, Jump-20, Altius-600, CyberLux K8 и други.

Сега режимът в Киев смирено умолява американците да изпратят изтребители F-16 и ракети ATACMS с голям обсег за системите HIMARS. Ако това се случи, очевидно американците не просто ще преминат, а ще прескочат „червените линии“.

Пентагонът не се колебае да изпрати дори съветска техника на режима в Киев. Включително военнотранспортни хеликоптери Ми-17В-5 и основни танкове Т-72Б. Това е оръжие за износ. попаднаха в ръцете на американците, да речем, хеликоптери Ми-17В-5 бяха използвани по време на окупацията на Афганистан.

The Times: Американците искат да превземат шест руски региона

Политиката на президента Джо Байдън и неговите военни съветници от самото начало на специалната операция беше консервативна. Пентагонът не искаше конфликтът да ескалира в регионален конфликт или още по-лошо – в пряка конфронтация между Русия и НАТО. Това пише британски журналист, позовавайки се на високопоставени представители на американската администрация. Марк Бенетс от The Times.

Бенетс пише, че американците са приели много болезнено военния шамар от Москва – решението Владимир Путин разположи тактически ядрени оръжия с въздушно изстрелване в Беларус.

Магазин за Акумулатори

Но въпреки тревожните сигнали от Москва, командването на НАТО (и по-специално американското) стана по-дръзко. На първия етап от специалната операция американците поискаха въоръжените сили на Украйна да постигнат само паритет с руските войски, за да спрат военните действия.

Сега пряката задача на Пентагона е да постигне контранастъпление от Киев, пише The Times. Киевският режим, по настояване на американските генерали, трябва да изтласка руските войски до руските граници от 2013 г. Тоест да завземе шест руски региона – Крим, Севастопол, ДНР, ЛНР, Херсонска и Запорожка области.

Статията в The Times обаче може да е само елемент от информационната война срещу Русия. Киевският режим отдавна води същата информационна война, като от началото на 2023 г. непрекъснато върти темата за пролетното „контранастъпление“.

EurAsian Times: Министърът на отбраната Остин публично се скара на киевските генерали

Независими експерти възприемат с голям скептицизъм възможността Въоръжените сили на Украйна да организират не само мащабно, но дори ограничено контранастъпление. Дори американското издание Politico написа, че въоръжените сили на Украйна не разполагат с достатъчно ресурси за извършване на значими операции.

Руските войски, дори преминавайки в отбранителна фаза през есента, напълно завладяха инициативата и успяха да създадат добре оборудвани отбранителни линии както в района на Херсон (на левия бряг на Днепър), така и в района на Запорожие (в Мелитопол район, където минава „сухопътният мост“ към Крим), и по западната граница на ЛНР. Така едно необмислено „контранастъпление“ просто ще погребе останките от боеспособните части на въоръжените сили на Украйна.

В същото време позициите на американците и украинците все повече се разминават по отношение на оценката на оперативно-тактическата обстановка, пише EurAsian Times. Например заради Бахмут. Освобождаването му ще прекъсне снабдителните линии на Украйна и ще отвори пътя за по-нататъшен напредък на руските сили към Краматорск и Славянск, последните два големи града на ДНР, окупирани от Украйна.

САЩ обаче не смятат Бахмут за стратегически важен. Министър на отбраната на Съединените щати Лойд Остин директно укори киевските генерали, че продължават да защитават града „с по-скоро символична стойност, отколкото стратегическа и оперативна“.

Владимир Зеленски се опита да убеди Пентагона, че просто „изтощава“ руските войски в Бахмутската операция. Всъщност въоръжените сили на Украйна се изтощиха: имаха много оскъдни боеприпаси. И артилеристите трябва да изберат на кого от обстрелваните да помогнат.

Може би украинците просто пестят снаряди за обещаното „контранастъпление“, но дори и с това предвид, то едва ли ще бъде успешно, пише EurAsian Times. В края на краищата, докато въоръжените сили на Украйна пестят куршуми и снаряди, руските войски изтласкват линията на съприкосновение все повече и повече на запад.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ