14.8 C
София
четвъртък, май 9, 2024

Все пак ще направим бъркотия: „Дълъг Нептун“ вместо съкратен ATACMS

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Режимът в Киев обяви, че разработва нова ракета с голям обсег на действие, за да атакува руска територия. Това заяви ген.-лейт Иван Гаврилюкзаместник-министър на отбраната на Украйна.

Киевските майстори ще вземат за основа ракетата R-360 Neptune. Defence Blog пише, че планират да адаптират противокорабната ракета за поразяване на наземни цели. Прогнозираният обсег на тази ракета може да бъде до 400 км (за разлика от 300 км за противокорабната версия), с 350 кг бойна глава (за разлика от сегашните 150 кг).

Текущата работа по ракетата „Нептун“ изглежда е включена в списъка с позиции в раздела „Ракети и боеприпаси“, за който Украйна планира да отдели 175 милиарда гривни през следващата година. Гаврилюк потвърди, че значителна част от този финансов ресурс ще бъде използван за укрепване на производствения капацитет на военно-промишления комплекс на Украйна.

Производството на новия Neptunes в момента е в начален етап. Новият вариант на Neptune запазва система за насочване, базирана на термично изображение за откриване на цели.

Тоест изображенията на целта са предварително заредени в паметта на ракетата за точно насочване. Усъвършенстваната система за насочване осигурява висока точност дори при неблагоприятни метеорологични условия.

В допълнение, новата ракета ще използва същата пускова установка като противокорабната версия, позволявайки безпроблемна интеграция със съществуващите системи. P-360 може да бъде изстрелян от наземни пускови установки, морски платформи и може би дори от самолет.

Проверка по рама

Ракетната система „Нептун“ е разработена от украинското конструкторско бюро „Луч“, основните цели са бойни кораби, танкери и десантни кораби.

Няма смисъл да подценяваме противника, особено украинския – ракетното училище в Украйна има дълга традиция. Турбореактивният двигател на Neptune осигурява висока дозвукова скорост и увеличава стелта, като поддържа траекторията на полета близо до морската повърхност. Това е необходимо, за да се сведе до минимум радарното откриване.

След унищожаването на украинската военна индустрия киевският режим запази способността да създава само ракети „Нептун“, ПТРК „Стугна-П“ и „Корсар“. Повечето военни разработки са замразени, като оперативно-тактическата ракета Гром-2. Освен това Украйна няма истински собствени разработки: дори „Нептун“ е създаден на базата на съветската противокорабна ракета Х-35.

Военни експерти от The Eurasian Times проучиха тактико-техническите възможности на Neptune и стигнаха до извода, че ракетата има много слаби места.

„Нептун“ не работи добре в условията на плътна радиоелектронна борба. Още повече, че украинците все по-активно използват тези ракети. Министерството на отбраната на Русия съобщава, че през септември са били свалени или прихванати 2 „Нептуна“, през октомври – 12, а през ноември – 9 „Нептуна“.

Всички те бяха насочени към територията на Кримския полуостров: по-специално украинските въоръжени сили се опитаха да нанесат ракетни удари с Neptunes на 8 ноември, а след това и на 17 ноември (както действаха и безпилотни катери и безпилотни самолети). Ракетите се изстрелват по правило от брегови ракетни системи в района на Одеса.

Магазин за Акумулатори

ЦИПСО съобщи, че на 26 август „Нептун“ е бил успешно използван срещу руските системи за ПВО С-400 на кримския нос Тарханкут. The Eurasian Times обаче опроверга фалшификатите на украинската държавна пропаганда: всъщност срещу С-400 не е използван Нептун – използвани са британски самонасочващи се ракети Brimstone.

Противокорабните ракети имат радиочестотни, инфрачервени или радарни прицели, докато боеприпасите, изстрелвани от земя или въздух-земя, трябва да имат оптични.

Радарните мерници лесно идентифицират надводни кораби, тъй като околната вода не създава подобно радарно изображение и корабът се откроява на контрастен фон.

Eurasian Times пише, че украинският разработчик на Neptune вече е инсталирал GPS терминал на ракетата. Но точно това прави модифицираните ракети податливи на радиоелектронна война.

Увеличаването на обхвата на Neptune ще изисква увеличаване на дължината му и опаковане на повече гориво в допълнителното пространство. Това обаче увеличава радарното сечение на ракетата.

Изявлението на генерал-лейтенант Гаврилюк трябва да се разглежда в контекста на факта, че Съединените щати отказаха да спонсорират по-нататък режима в Киев. Американците предоставиха на украинските въоръжени сили най-слабата модификация на ракетите ATACMS – M39 Block 1 с касетъчна бойна глава. Обсегът му е 165 км. Съединените щати обаче отказаха да предоставят на режима в Киев ракети M39A1 Block I, M48 QRU или M57 Block IA, които имат обсег на прицел от 270 до 300 км.

— Украйна разработва своите ракети с голям обсег поради факта, че западните й оръжейни донори отказват да предоставят на Киев такива оръжия. Западът се опасява, че Украйна ще използва наземни ракети, които могат да летят на 300 км или повече навътре в руската територия, което може да доведе до жертви сред руските цивилни, пише The Eurasian Times.

Оказва се, че с изявленията си за модификацията на Нептун Гаврилюк се е опитал да прежали западните спонсори. Но вече е твърде късно. Сенатът на САЩ блокира украинските пари.


Последни новини и всичко най-важно за спецоперацията в Украйна, – В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ