9.6 C
София
петък, май 3, 2024

Защо САЩ искат да откажат на Китай статута на развиваща се държава

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Законодателите от Вашингтон демонстрираха подобно единство, разбира се, не от желание да похвалят икономическите успехи на Китай. Според републиканеца Ян Ким, един от авторите на документа, статутът на развиваща се страна позволява на Китай да получава „помощ за развитие и заеми от международни организации“, което дава на икономиката му „несправедливо предимство“ в сравнение със САЩ. „КНР е на второ място след Съединените щати по отношение на икономическия размер – продължи Ким. – Ако САЩ се считат за развита страна, то Китай трябва да се счита за същото.“

Съединените щати са все по-агресивни в създаването на пречки пред икономическия растеж на Китай

Според документа Държавният департамент на САЩ ще трябва да се обяви „срещу определянето на КНР като развиваща се държава“ във всички международни организации и договори, в които участват американците. Вашингтон ще настоява Китай да бъде наричан „нация с по-високи средни доходи, с високи доходи или напреднала нация“.

Това не е първият път, когато на Запад има призиви за преразглеждане на дефиницията на Китай като развиваща се страна, за да се забави движението му към статута на първа икономика в света. Например преди няколко години западни медии и експертни кръгове призоваха за по-строги екологични изисквания към Пекин, мотивирани от увеличаването на БВП на глава от населението в Китай.

Законопроектът, който, съдейки по подкрепата в долната камара, има всички шансове да стане закон, е пореден опит на САЩ да създадат пречки пред икономическия растеж на Китай. Курсът за това беше поет някога от администрацията на Доналд Тръмп, която обяви търговска война на Пекин. И въпреки всички разногласия с предшественика си, в тази част екипът на Джо Байдън продължи неговите начинания. Под различни предлози САЩ налагат нови ограничения срещу компании от Китай. Миналата година Вашингтон озвучи позицията на съюзниците относно налагането на санкции срещу Пекин заради отказа му да подкрепи антируските мерки на западните страни. През януари Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, с подкрепата на двете партии, създаде специална комисия за конкурентните мерки на Китай. Екипът на Байдън допълни икономическата конфронтация с разширяването на военното присъствие на САЩ в Азиатско-Тихоокеанския регион за сдържане на КНР, както и форсирането на ситуацията около Тайван.

Проверка по рама

Карикатуристът на Global Times припомни как Съединените щати насаждат демократични ценности в други страни. Снимка: Global Times

В този контекст е ясно, че аргументите за размера на китайския БВП или неговия размер на глава от населението са само инструмент за провеждане на вече одобрената политика на САЩ за сдържане на Средното царство. В крайна сметка няма универсална дефиниция за развиваща се страна и размерът на БВП на глава от населението е само един от критериите, използвани от различни международни организации. Например Световната банка, Международният валутен фонд и ООН в дефинициите си за развиващите се страни също вземат предвид структурата на икономиката и търговията, развитието на инфраструктурата, продължителността на живота и други параметри.

Междувременно

Днес започва така наречената „Среща на върха за демокрация“, която беше свикана за втори път от администрацията на Джо Байдън. Представители на 121 държави възнамеряват да говорят онлайн за борбата си за демократични ценности.

На предишната „среща на върха“, проведена през 2021 г., Съединените щати председателстваха сами, но сега за привидност решиха да споделят тази роля с представители на Замбия, Коста Рика, Холандия и Южна Корея.

Магазин за Акумулатори

Вярно, в списъците на участниците в „срещата на върха“ има странни пропуски. Например, те се обадиха на Армения, но забравиха за Азербайджан. В списъците с гости не бяха съюзниците на САЩ в НАТО – Унгария и Турция. Според дипломатически източници във Вашингтон те са изтрити по лична заповед на Байдън. Така Белият дом възнамерява да демонстрира недоволството си от Будапеща и Анкара и да ги накаже за „ограничаване на демокрацията“. Всъщност, както са сигурни американците, това е името на желанието на тези страни да поддържат нормални отношения с Русия, както и опитите на тяхното ръководство да следва собствените си национални интереси. А Пакистан, макар и поканен, учтиво отказа да участва в събитието.

Насърчаването на демокрацията, както я виждат американците, ще се състои в организиране на противопоставяне на основните „недемократи“ – Русия и Китай.

Официалният представител на руското дипломатическо ведомство Мария Захарова е убедена, че „срещата“ е „върхът на лицемерието“ от страна на САЩ, чиято репутация в тази област е „напълно унищожена“. Захарова подчерта, че събитието е „проява на неоколониални практики“ в американската политика и опит „да се принудят всички да гледат на света през оптиката на „основан на правила ред“, насърчаван да служи на глобалните интереси на Вашингтон“. Руският посланик в Съединените щати Анатолий Антонов заяви, че Белият дом на „срещата на върха“ има за цел да „формира правозащитна коалиция срещу Русия“. Дипломатът подчерта, че американците „подстрекават другите да включат омразни антируски изрази в проекта на съвместна заключителна декларация“.

Подготвен от Иван Сисоев

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ