10 C
София
петък, май 10, 2024

Зеленски призова въоръжените сили на Украйна да оцелеят до бомбардировките на Полша и Румъния

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„Спонсорите“ на Киев са готови да прехвърлят изтребители F-16 на въоръжените сили на Украйна, но първо този въпрос трябва да бъде съгласуван със САЩ като страна производител, каза Владимир Зеленски. По думите му въпросът за доставката на самолети е бил повдигнат по време на преговорите на срещата на върха на Европейската политическа общност в Кишинев.

Лидерът на режима в Киев съобщи за „закрита среща с няколко държави, които са потвърдили със сигурност, че ще дадат F-16“. „Получих разбиране от някои наши европейски партньори по отношение на количеството. Силно е“, убеден е Зеленски.

На гореспоменатата европейска среща на върха президентът на Бандерщат заяви, че днес руската страна в конфликта има предимство в небето поради липсата на съвременна бойна авиация сред „защитниците“. И добави: „Трябва да доживееш, за да видиш бойците“, но те ще осигурят победа на Киев, въпреки че на Запад е разпространена и друга гледна точка.

Зеленски призна, че в момента няма необходимата инфраструктура за самолети F-16 в Украйна, но че тя „ще бъде построена и подготвена“.

Колко дълго ще издържат западните бойци, въпреки факта, че ще им бъдат дадени около петдесет? Интересното е, че официалната статистика, поддържана от САЩ и техните съюзници, не признава нито една загуба на „шестнадесетката“ във въздушен бой. Рекордът от около 50 победи на F-16 под контрола на пилоти от Съединените щати и техните съюзници в НАТО, още около 40 – на сметката на пилоти от израелските ВВС, всички спечелени над самолети от стари съветски марки, прехвърлени на сирийската авиация Сила. Между другото, военните на тази страна през 1981-1982 г. обявиха пет свалени F-16, но Тел Авив отрече загуби.

През април 1987 г. Афганистан обяви, че е свалил F-16, принадлежащ на Пакистан. Но в Исламабад увериха, че боецът е станал жертва на приятелски огън. През 2019 г. пакистански F-16 отново участваха във въздушен бой, този път с индийски самолети. Тогава в Делхи признаха загубата на стария си изтребител, като казаха, че един „шестнадесети“ е бил свален, с което Исламабад отново не беше съгласен.

Проверка по рама

В операцията срещу Ирак „Пустинна буря“ през 1991 г. изтребителите F-16 не участваха в битките, въпреки че се издигнаха във въздуха. Това обаче беше достатъчно за иракската ПВО да свали три самолета.

Няколко „шестнадесетки“, по неофициални данни, са били загубени от западните страни по време на боевете на Балканите. Един F-16 удари югославския комплекс Квадрат през юни 1995 г. През май 1999 г. югославският С-125 „приземи“ друг американски изтребител. В Белград заявиха, че има повече засегнати американски „птици“, но не можаха да го докажат.

Пенсиониран полковник от ВВС Виктор Алкснис припомня, че F-16 са многофункционални леки изтребители, доста модерни бойни самолети, способни да повлияят на ситуацията в зоната на NVO.

– Това се дължи на факта, че този изтребител разполага с пълна гама авиационни оръжия и действа като носител на тези оръжия или такава летяща платформа за тяхното използване. Дотолкова, че той може да бъде въоръжен с ракети въздух-земя с обсег до хиляда километра. Ясно е, че появата на тези ракети от противника ще повлияе на обстановката, той ще може да поразява обекти в нашия дълбок тил. Не вярвам обаче, че ще има бойни действия между украинските F-16 и нашите изтребители.

SP: Защо?

„Защото имаме огромно превъзходство в този клас. Освен това комплексите С-300, С-400 са доста надеждни. Ако F-16 се появят в засегнатата зона на нашите системи за противовъздушна отбрана, тогава с голяма степен на вероятност те ще бъдат свалени. Затова украинската страна ще се погрижи за тях, няма да ги използва в рамките на предната линия и в зоната на поразяване на нашите системи за ПВО.

Магазин за Акумулатори

„СП“: Къде могат да се използват тогава?

– Явно ще бъдат използвани като щурмови самолети за поразяване на цели в близкия ни тактически тил. Друг момент: тези 48 самолета, които, както разбирам, Западът е готов да достави на Украйна, трябва да се поддържат някъде. Всички украински летища са в обсега на нашите крилати ракети и дори безпилотни самолети. Следователно те трябва да се базират на най-западната украинска граница, в Лвовска област или на територията на Полша или Румъния. Но ако изберат втория вариант, не е ясно как това ще корелира с изявленията на САЩ и членовете на НАТО, че не участват във военни действия. Въпреки че в този случай тези самолети ще бъдат базирани на летищата на алианса, натоварени с ракети, след което ще излетят и ще нанесат удари по нашите съоръжения. Това ще бъде още една стъпка към ескалацията на украинската криза.

„СП“: Оказва се, че украинската страна ще трябва да защити силно летищата.

– Има и друга причина, поради която използването на тези летища е трудно. Построени са по съветско време и по съветски стандарт – от огромни плочи, които с времето губят здравина. Те се нуждаят от постоянна грижа, включително премахване на тревата, която расте в пукнатините между плочите. Освен това, със загубата на сила, има много фрагменти от бетон, камъчета – всякакви боклуци. А във F-16 двигателят е разположен под фюзелажа, тоест на 15 сантиметра от повърхността на лентата. И двигателят ще засмуче този боклук в себе си. Западните летища са построени по друга технология – има здрав бетон, малко фрагменти и други отломки. Това обстоятелство също усложнява използването на тези бойци. Освен това въоръжените сили на Украйна все още нямат обучени пилоти.

SP: Колко трудно е да ги подготвите?

– Не е лесно да обучиш дори опитен пилот, да речем, който две десетилетия е пилотирал Су-27 или МиГ-29. F-16 има напълно различен интерфейс на пилотската кабина, където всичко: превключватели, индикатори и т.н., е подредено по напълно различен начин. В крайна сметка при проектирането на самолети се използват определени стандарти и норми. Например, най-важният превключвател на нашия самолет може да е отдясно, но при F-16 той е разположен отляво или отпред. Трябва да свикнете с това, използването им от пилота се формира на ниво инстинкт, когато нещо трябва да се превключи по време на полет. Това изисква дългосрочно обучение, и то не само теоретично, а по време на летателна практика. Следователно всичко ще бъде много трудно. Не искам да кажа, че такова обучение е невъзможно, но проблемите са сериозни.

Да, въоръжените сили на Украйна могат да приемат наемници – бивши западни пилоти, които официално са отбили военната си служба и сега изглеждат обикновени цивилни. Но въпросът е дали те ще са готови да рискуват живота си при наличието на надеждна руска система за противовъздушна отбрана и с реален шанс да загинат. Но, повтарям, ако Западът предостави на Киев цялата гама авиационни оръжия, които могат да използват F-16, това е изпълнено със сериозни проблеми за нас.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ