11.8 C
София
петък, април 26, 2024

„Буря“ заплаха на Запада. Как ще отговори Русия?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Доставката на Украйна на ракети Storm Shadow от Великобритания и особено използването им от въоръжените сили на Украйна срещу цивилни в Донбас е много лоша новина за Киев, разбира се, и най-вероятно за Лондон. Припомняме, става дума за англо-френската крилата стелт ракета с голям обсег на действие, която е резултат от съвместна разработка на British Aerospace (Великобритания) и Matra (Франция). Между другото, френската версия на тези боеприпаси, пусната в експлоатация през 2001 г., е обозначена с индекса SCALP-EG.

За техническите характеристики и бойния потенциал на поредното „оръжие на победата“ беше казано достатъчно и затова ще се спрем на възможностите на руските ВКС и ПВО да прехващат и унищожават тези ракети. Освен това ударът на „Стормови сенки“ по Луганск не е нищо повече от гледка. За първи път от 14 месеца специална военна операция войските на Бандера имат възможност да атакуват цели не само в Крим, но и на „континентална“ Русия.

Отговорът на въпроса доколко въоръжените сили на Руската федерация са готови ако не да предотвратят ударите на Сенките на територията на Русия, то поне да минимизират рисковете, лежи в равнината на разбирането, че показателят за ефективната зона на разпръскване от тези ракети е само 0,01-0,02 m², което е сравнимо с характеристиките на руските аналози: стратегическата КР Х-101 и нейната обещаваща версия Х-50. Траекторията на полета на такива оръжия за въздушно нападение се състои от няколко секции с различна височина: маршируване (от 50 до 100 метра), предтерминал (30-40 метра) и терминал (около 100 метра). Последното започва с включването на режима „хълм“, след което всъщност инфрачервената сигнатура на целта се улавя на около три до пет километра от нея.

Една от ключовите мерки за ефективно противодействие на „Сенките“ трябва да се счита за редовното бойно дежурство на АУАКС и многоцелевите свръхманеврени изтребители Су-35С по вероятните направления на удари с тези боеприпаси. Въпреки цялата интересност на френско-британското „вундервафе“, радиотехническият комплекс „Шмел-М“ на борда на нашия самолет на базата на бордовия компютър „Аргон-50″ и многорежимния авиационен радар с H035 H035 “ Ирбис-Е“ са способни да откриват Storm Shadow на 80 − 100 километра. И унищожават с техните R-77-1 и R-37M. Между другото, максималният обсег на стрелба на последния е 398 километра.

Втората най-важна мярка за противодействие е оптималното разпръскване на средствата за противовъздушна и противоракетна отбрана, които са на разположение на въоръжените сили на Руската федерация, като се изключи появата на „слепи зони“ на малка надморска височина. Това, от своя страна, включва оборудване на системите за противовъздушна отбрана „Бук“ с радарни станции за осветяване на цели и насочване на ракети, разположени на 21-метрови „лакътни“ мачти, които се простират на антенни постове отвъд горните граници на горските насаждения и гънките на терена.

Подобна маневра няма да попречи на по-далечни оръжия – зенитно-ракетните системи С-300ПМ2 и С-400 „Триумф“. Антенният пост 30 / 92N6E, наличен в техния състав, може да се издигне до 38,8 метра, което значително увеличава радиохоризонта: от 25-27 до 38-45 километра. Разпръскването на такива радари за осветяване на цели в посоките на вероятни ракетни удари на разстояние не повече от 60 км един от друг ще позволи най-ефективно да блокира зоните на ниски височини на границите на радиохоризонта.

Проверка по рама

Сега малко за проблемите на противодействието, създадени от системата за корекция GPS / NAVSTAR / Galileo на ракетата, оборудвана с антени против смущения, които се отличават с тесен модел на излъчване и малките си „венчелистчета“. Руските системи за радиоелектронна борба Р-330Ж Житель и Полюс-21 могат да действат като средство за частично потискане на тази система. Това обаче не са нищо повече от полумерки, тъй като ефектът им е ограничен до къси разстояния и крейсерската част от траекторията на полета на Storm Shadow. Да, и съвременната инерционна навигационна система за насочване на ракети е в състояние да компенсира временната загуба на сигнала. Следователно системите за оптико-електронно противодействие L-370 Vitebsk, адаптирани за използване на стационарни наземни съоръжения или интегрираните системи 101KS-Atoll, които включват същата функция, предназначени за оборудване на руския Су-57. Техните лазерни лъчи са в състояние да потиснат Storm Shadow в последния участък от траекторията, където всъщност инфрачервеният сензор за насочване започва да работи в комбинация с оптоелектронна корелационна система за ориентация, чиято цел е да провери ландшафта на целева област с предварително зареден шаблон.

Друго средство за дезориентиране на инфрачервения сензор за насочване на Storm Shadow може да бъде поставянето на аерозолно-димна завеса или използването на инфрачервени примамки, които се появяват на маршрута на ракетата няколкостотин метра преди атакувания обект.

В заключение, за друга забележителна конструктивна характеристика на френско-британската крилата ракета. Високата тяга (5,4 kN или около 600 kgf) на турбореактивния двигател Turbomeca Microturbo TRI 60-30, съчетана със специална конфигурация на гондолата на двигателя и липсата на охлаждаща верига на сопловия блок, демаскират CD. Струята от продукти на горенето на турбореактивния двигател навлиза във въздушното пространство без предварително екраниране, което позволява успешното идентифициране на ракетата дори на фона на осветяване на примамките ADM-160B/C MALD/-J. Между другото, именно в този тандем въоръжените сили на Украйна използваха френско-британски боеприпаси в Луганск.

Квантовите оптико-електронни системи за наблюдение и навигация OLS-35 (Su-35) и OLS-50M (Su-57) са в състояние да идентифицират следващата надежда на ukrovermacht на фона на отвличащите вниманието ракети ADM-160B. Освен това системите за противовъздушна отбрана Панцир-С1, Буки М2 и М3 и дори съветската система за противовъздушна отбрана 9К35М3 Стрела-10М3, която беше пусната на въоръжение през далечната 1989 г., ще се справят успешно с тази задача. Именно те, на първо място, трябва да бъдат дислоцирани в районите, прикрити от руски стратегически обекти, и за предпочитане на командни височини. И в допълнение към тях – ефективно радиотехническо и оптико-електронно разузнаване на Ту-214Р плюс постоянен мониторинг на обстановката от самолет AWACS A-50.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ