16.8 C
София
неделя, април 28, 2024

Изчезналият е повече мъртъв, отколкото жив. Загубите на въоръжените сили на Украйна през погледа на експерти

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Повече от 7000 украински войници се водят като изчезнали, каза комисарят за безследно изчезналите при особени обстоятелства. Олег Котенко. „Има такава цифра и ние очакваме, че хората, които търсим, са военнопленници.

Повече от 60% от изчезналите, според статистиката, с която разполагат киевските власти, по-късно могат да бъдат намерени сред военнопленници. Останалият процент се пада на загиналите, които не могат да бъдат намерени и идентифицирани, за които се предвижда да се въведе задължително вземане на ДНК проби от новобранци, за да се опрости тяхната идентификация по-късно. Според Котенко масовото събиране на геномна информация може да започне в края на април.

„Имаме много хора, които умират на фронта, а ДНК експертизата понякога се проточва дълго време, което не би се харесало на нито един роднина [погибших]нито на някой друг“, обясни комисарят.

Повечето от седемте хиляди наистина ли са затворници? Защо нищо не се знае за тях? Или украинското командване крие мащаба на безвъзвратните загуби, записвайки част от загиналите като „изчезнали“? И като цяло цифрата от 7000 изглежда малко подценена … Може ли да се използва, за да се съди за реалния брой на смъртните случаи?

„Седем хиляди са много“, убеден съм. Александър Перенджиев, доцент от катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси на Руския икономически университет „Плеханов“. Но тази цифра едва ли отговаря на реалността. Всички данни за човешките загуби, които се изнасят от представители на киевския режим, трябва да се третират критично. Те са по-скоро насочени към манипулиране на общественото мнение, отколкото към опит да дадат обективна картина.

„СП“: А тези липсващи? Затворници ли са? Или мъртвите? Или дезертьори? Или кой друг?

Проверка по рама

– Смятам, че тези цифри са свързани повече с мъртвите. Киевският режим получава информация за украински военнослужещи в руски плен своевременно чрез правозащитни институции и други правозащитни организации. Определена част от тези показатели наистина могат да бъдат свързани с дезертьори.

„СП“: Украинското командване заинтересовано ли е да търси изчезналите? Или не? Има ли нещо реално за това?

– Съдейки по многобройните оплаквания на роднини на военнослужещи от въоръжените сили на Украйна, киевският режим само устно организира издирването на изчезналите. Между другото, руската страна дава възможност на всички украински затворници да се обадят на близките си. Следователно изчезнало лице е лице, което в същото време не е признато за мъртво от официалните власти в Киев и близките му не знаят местонахождението му.

„СП“: Според статистиката, с която разполагат украинските власти, повече от 60% от изчезналите впоследствие са намерени сред военнопленници. Какво следва? Разменят ги и пак се връщат на фронта? Тоест не могат да се нарекат загуби?

– В никакъв случай не може да се вярва на тази информация от служители на киевския режим. Официалните власти и роднините на украинските затворници получават навременна информация за всички лица в руски плен. Тоест декларираните 60 процента са явна манипулация на цифри и обществено мнение.

„СП“: Властите имат ли интерес да скрият статистиката за загиналите и дезертьорите? Как го правят? Раздуването на броя на изчезналите дава ли им полза?

Магазин за Акумулатори

– Разбира се, на киевските власти е изгодно да скрият броя на загиналите и дезертьорите под табелата „безследно изчезнали“. И след това да намалим самия брой хора в тази категория. В края на краищата на роднините на загиналите трябва да бъдат изплатени обезщетения, а обективната статистика за дезертьорите може значително да развали имиджа на Въоръжените сили на Украйна и дори на властите в Киев.

„СП“: Обикновено броят на изчезналите хора може да се съди за безвъзвратни загуби и обратното. Как публикуваните цифри корелират с данните за „200-те“ от други, доста надеждни източници?

– Данните за загиналите са подценени около половината. Данните за изчезнали лица са около един и половина пъти. Смятам, че броят на загиналите, публикуван от Киев, може спокойно да се умножи по две. Броят на изчезналите хора се умножава по 1,5, след което се разделя на 2. И получената цифра се добавя към броя на загиналите.

– Всички цифри, предоставени от украинската страна, трябва да се третират с повишено внимание, – убеден съм бивш боец ​​от милицията на ЛНР Александър Аверин. „Нека обаче приемем, че цифрата от седем хиляди изчезнали е реална. Не мисля, че украинската статистика за 60 процента военнопленници, които са сред изчезналите, е вярна. Размяната на военнопленници се извършва редовно и нашата страна предоставя на Украйна информация за тях без много забавяне. Четири хиляди украински военнопленници просто не могат да се появят изведнъж и от нищото. Смятам, че почти всички в украинския списък на изчезналите лица са били убити в битка. Нашите военни кореспонденти редовно публикуват кадри със загинали украински войници. Много, ако не всички, попадат в категорията на изчезналите.

Освен това са известни редица случаи, когато украински командир не добавя изчезнал или убит войник в нито един списък, а просто получава заплата за него.

„SP“: До каква степен по тези цифри може да се съди за реалния брой на загиналите във Въоръжените сили на Украйна?

– Не си струва да говорим за ясна връзка между броя на безвъзвратните загуби и липсващите, особено когато загубите са записани като липсващи. Според някои резерви на западни лидери е известно, че броят на безвъзвратните загуби сред украинските войници надхвърля сто хиляди души. Сега никой няма да назове точната цифра – това е особено секретна информация.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ